Drogowcy montują słomiane parawany, aby chronić zieleń przy ulicach

Aby ograniczyć negatywny wpływ soli drogowej na rośliny, Zarząd Dróg Miejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego osłania młode drzewa i niską zieleń rosnącą przy ulicach.

Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut solanki powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie nie mogą pobrać wody z gleby). Należy podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione.

Osłony na drzewa i zieleń niską

Aby ograniczyć negatywny wpływ soli drogowej na rośliny, Zarząd Dróg Miejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego osłania młode drzewa i niską zieleń rosnącą przy ulicach. Osłony na koronach młodych drzew można będzie w tym roku zobaczyć m.in. na ul. Naramowickiej i al. Praw Kobiet, a maty foliowo-słomiane osłaniające krzewy m.in. na ul. Solnej, 23 Lutego, Działowej, Kanałowej czy Libelta i na wielu łazarskich ulicach.

Zabezpieczonych zostanie w ten sposób ponad 250 drzew – chochoły chronią korony przed aerozolem solnym – oraz ok. 24 tys. mb terenów z roślinnością niską – informują urzędnicy.

Zimowe zasady przyjazne roślinom, o których trzeba pamiętać

  • odgarnięcie śniegu z chodnika zamiast stosowania soli drogowej, która roztopi śnieg. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość soli przedostającej się do gruntu;
  • nie należy zgarniać zasolonego śniegu z chodników czy ulic na tereny zieleni, co powoduje obumieranie roślin;
  • stosowanie piasku zamiast soli;
  • podlewanie drzewa po zimie, bo to sprzyja wypłukiwaniu solanki z gleby.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl