Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie, która pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki.. Po remoncie powstanie w nim „Dom Siostrzeństwa”.
Historycznie ważny dla Polski dom Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża niszczał od lat. Po latach został wystawiony na sprzedaż. W maju 2021 roku Mateusz Morawiecki zapewniał, że zlecił działania zmierzające do zakupu budynku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało kontaktować się w tej sprawie z Ambasadą RP w Paryżu. Jednak polskiemu rządowi nie udało się dokonać zakupu. Teraz prywatnie zrobiła to Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation i przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.
Budynek powstał prawdopodobnie w 1890 roku i znajduje się w nim 6 pomieszczeń – w tym 3 sypialnie. Towarzyszy mu ogród o powierzchni około 900 m kw., w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Willa zlokalizowana jest około 600 metrów od kolejki RER, którą można szybko dojechać do centrum Paryża.
Dominika Kulczyk podkreśla, że Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany. Właśnie dlatego w budynku ma powstać „Dom Siostrzeństwa”. Stanie się on miejscem spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. W podparyskim domu Marii Skłodowskiej-Curie będą także przyznawane nagrody dla naukowczyń, które poszły w ślady polskiej noblistki.
Dom Marii Skłodowskiej-Curie to własność całej ludzkości. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze – podkreśla Dominika Kulczyk.