Wkrótce rusza druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączona ze Świętem Bamberskim. Przez pięć dni na mieszkańców Poznania czekać będzie wiele atrakcji.
Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie „Poznanie” odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty. Druga edycja święta odbędzie się w środę 2 sierpnia.
– Poprzez organizację festiwalu chcemy zaprosić do dyskusji i działania na rzecz dawnych i współczesnych tradycji Poznania, ukazać je jako źródło inspiracji i interpretacji naszego dziedzictwa – mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA.
Dużo atrakcji dla mieszkańców
Na mieszkańców czekają debaty, warsztaty, wystawy i koncerty. Jednym z głównych punktów programu będzie debata „Gwara a język”, która odbędzie się w środę, 2 sierpnia, o godzinie 18:00 w Bibliotece Raczyńskich.
W czwartek o godz. 18:00 w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy. W następnym dniu odbędzie się pokaz Moda i Dźwięk w Galerii u Jezuitów o godz. 19.00.
W weekend tych atrakcji będzie jeszcze więcej. W sobotę już od godz. 10:00 będzie można przejść się po Śródce, poznać historię i sekrety tego miejsca, a także wziąć udział w Targu Śródeckim. Najmłodsi goście festiwalu mogą się pobawić podczas gier terenowych.
Sportowe tradycje
Nie zabraknie również zabaw dla tych, którzy dbają o zdrowie i miłośników sportu. O godzinie 11.00 na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim rozpocznie się kolejny piknik z cyklu „Poznań w formie”. Będzie również okazja do bezpłatnych badań i porad lekarskich.
W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowym Poznaniu. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak – były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt – trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań – do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny „Sport w dawnym Poznaniu” wygłosi prof. Ryszard Wryk.
Święto Bambrów
W niedzielę przez miasto przejdzie korowód Bambrów. Jego uczestnicy o godz. 14.00 wyruszą z ul. Mostowej i przejdą przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, by dotrzeć na plac Kolegiacki.
Więcej informacji na stronie Festiwalu Tradycji Poznańskich.
Czytaj także: Hojny dar Kenya Hara dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.