Materiał partnera

Darowizna samochodu w rodzinie – sprawdź, co warto wiedzieć?

Darowizna samochodu w rodzinie to doskonały sposób na przekazanie bliskiemu, lub otrzymanie pojazdu, co w normalnych warunkach wiązałoby się z kosztownym zakupem. Podobnie jak w przypadku innych transakcji, tak również w przypadku darowizny musimy pamiętać o spełnieniu konkretnych obowiązków formalnych. O czym nie można zapomnieć, będąc stroną w umowie darowizny samochodu?

Czym jest darowizna samochodu?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest darowizna samochodu. To proces przekazania własności do pojazdu najbliższej osobie, czyli członkowi rodziny bez zobowiązywania jej do pokrycia kosztów przedmiotu darowizny. To powszechnie stosowany sposób na to, by rodzice przekazywali dzieciom ich pierwszy samochód. W przeszłości, wzorem innych umów o darowiźnie, również bezpłatne przekazanie samochodu wiązało się z koniecznością wizyty u notariusza. Na szczęście ten obowiązek uległ zmianie i dzisiaj umowa darowizny pojazdu może być spisana bez udziału osób trzecich.

Pozostając w temacie umowy darowizny, warto skorzystać z jednego z dostępnych w internecie wzorów, dzięki czemu zyskamy pewność, że wszystkie niezbędne dane są w umowie uwzględnione. Co musi zostać zawarte w umowie darowizny samochodu członkowi rodziny? Przede wszystkim takie dane jak data i miejsce zawarcia umowy, stopień pokrewieństwa, dane obdarowanego i obdarowującego, przedmiot i wartość darowizny, datę przekazania pojazdu, a także oświadczenia obu stron o darowaniu i przyjęciu darowizny lub jej części. Umowa powinna być zwieńczona podpisem obu stron.

rel="nofollow"

Umowa darowizny samochodu a kwestie podatkowe – czy musimy zapłacić podatek?

Czy darowizna samochodu wymaga opłacenia podatku? Jak zwykle w tego typu pytaniach odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim warto przeanalizować, czy zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym jest konieczne. Zgodnie z obecnymi przepisami, takie zgłoszenie nie będzie konieczne, jeśli wartość pojazdu jest równa lub mniejsza wartości 36,120 złotych. Jeśli samochód przekracza tę wartość, w ciągu sześciu miesięcy od przekazania pojazdu należy zgłosić się w urzędzie skarbowym i wypełnić druk SDZ-2.

Z konieczności opłacenia podatku zwolniona jest najbliższa rodzina, a zatem małżonkowie, wstępni, zstępni, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo. Podatek jednak będzie musiał zapłacić zięć, synowa lub teściowie. Wartość podatku uzależniona jest od wartości samochodu i grupy podatkowej, do której należy strona obdarowana.

Darowizna samochodu a ubezpieczenie OC – o tym warto pamiętać

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu w obliczu zmiany właściciela? Tutaj obowiązują te same zasady, jak w przypadku sprzedaży i kupna samochodu. W trakcie trwania polisy ubezpieczyciel kontynuuje ochronę samochodu, jednak może w zależności od wieku i doświadczenia nowego kierowcy zmodyfikować wartość składki. W następnym roku kierowca ma możliwość znalezienia nowego ubezpieczyciela. W tym celu warto skorzystać ze specjalnych ofert. Kalkulator OC znajdziesz na Warta.pl.

To samo tyczy się ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczenie AC – Warta.pl to sprawdzone rozwiązanie, jeżeli zależy nam na bezpiecznym i bezstresowym korzystaniu z nowego samochodu. W zależności od naszych potrzeb dodatkowa polisa może chronić nas przed skutkami kradzieży, zniszczenia, kataklizmów, ale także, decydując się na pakiet z assistance, przed awariami podczas podróży.

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl