Na Osiedlu Władysława Jagiełły w Poznaniu powstaje otwarty sad miejski. Uczniowie i urzędnicy posadzili tam pierwsze drzewa owocowe i krzewy.
To już drugi sad miejski w Poznaniu, ma on powierzchnię 850 m2. Teren został przekopany i wyrównany. Docelowo nasadzonych zostanie tam 30 drzew (aronia, leszczyna, wiśnia, brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia, jabłoń) oraz 100 krzewów (agrest, czarna porzeczka, czerwona i biała porzeczka).
– Owoce będą dostępne dla wszystkich – zapewnia dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Szymon Prymas.
Drzewa i krzewy owocowe uprawiane w miastach mogą przyczynić się do obniżenia temperatury powietrza w upalnie dni, poprawiać cyrkulację wody oraz zwiększać bioróżnorodność na terenach zurbanizowanych. Sad miejski może mieć również znaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dając im możliwość obserwacji poszczególnych etapów rozwoju roślin sadowniczych – od wypuszczania pierwszych liści, poprzez kwitnienie aż po dojrzewanie i zbiór owoców.
– Drzewa i krzewy owocowe uprawiane w miastach mogą przyczynić się do obniżenia temperatury powietrza w upalnie dni, poprawiać cyrkulację wody oraz zwiększać bioróżnorodność na terenach zurbanizowanych. Sad miejski może mieć również znaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dając im możliwość obserwacji poszczególnych etapów rozwoju roślin sadowniczych – od wypuszczania pierwszych liści, poprzez kwitnienie aż po dojrzewanie i zbiór owoców – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.
Otwarty sad miejski powstał z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej i radnej Małgorzaty Woźniak. Przy sadzeniu pomagały dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 17 oraz Piotr Kotliński z Fundacji Łąka.
Miejski sad na Osiedlu Władysława Jagiełły kosztował 20 tys. złotych.