Dalszy ciąg sporu o budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Poznańscy posłowie PiS w tym tygodniu poganiali Urząd Marszałkowski w sprawie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Marszałek odpowiedział, źe minister Gliński nie odpowiedział nawet na list w sprawie obiecanego finansowania. Teraz glos zabrało Ministerstwo Kultury w oświadczeniu wysłanym do poznańskich redakcji.

RZĄDOWA OBIETNICA

Jako pierwszy, wsparcie dla budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, zadeklarował Andrzej Duda. Prezydent mówił, że państwo w całości sfinansuje prace, szybko okazało się jednak, że tak się nie stanie, a środki z budżetu państwa pokryją 60 procent kwoty. Taką obietnicę złożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w listopadzie zeszłego roku. Gdy jednak posłowie PiS zorganizowali konferencję na której poganiali Urząd Marszałkowski w sprawie budowy muzeum, marszałek Marek Woźniak zdradził, że minister Gliński nie odpowiada na pisma w sprawie finansowania muzeum. Dzisiaj ministerstwo odpowiedziało na słowa marszałka i nie zaprzeczyło, że pisma pozostawiło bez odpowiedzi.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że podtrzymuje deklarację z 2021 r. o partycypowaniu w kosztach realizacji projektu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. Warto zaznaczyć, że już w 2020 r. MKiDN wsparło prace projektowe przyszłego muzeum kwotą 400 000 zł. – czytamy w komunikacie ministerstwa.

ZAMIANA

W lutym Urząd Marszałkowski oraz władze miasta postanowiły, że pozostałą kwotę pokryje budżet województwa, i to właśnie ten samorząd będzie prowadzić muzeum. Przedstawiciele miasta i Urzędu Marszałkowskiego zadecydowali, że w zamian Poznań przejmie zarząd nad Filharmonią Poznańską. Odpowiednie dokumenty nie zostały jeszcze podpisane. Według ministerstwa, właśnie ten formalny aspekt, sprawił, że żadne środki nie trafiły do województwa.

Rozmowy z samorządem województwa, zostaną podjęte niezwłocznie po zakończeniu procedury przekazania przez Miasto Poznań ww. muzeum Województwu Wielkopolskiemu. MKiDN oczekuje na zakończenie tego procesu, który wpłynął na opóźnienie w realizacji tej ważnej inwestycji. – dodaje ministerstwo w swoim komunikacie.

DLACZEGO PRACE NIE RUSZYŁY?

W poprzednim miesiącu brak postępu prac komentował Marek Woźniak, marszałek województwa. Jego zdaniem wszystko przebiega zgodnie z planem, a od lutego urzędnicy dopinali formalności.

Z dniem 1 stycznia przejmiemy Muzeum Niepodległości. To wynika z faktu rozpoczęcia nowego roku budżetowego. Trwały procedury przygotowania dokumentacji zobaczymy, czy rząd tylko mówi, że chce współfinansować muzeum, czy faktycznie to zrobi. – mówił w listopadzie Marek Woźniak.

Obecnie koszt budowy szacowany jest na ponad 370 milionów złotych. Jeśli ministerstwo dotrzyma słowa i pokryje 60 procent wydatków, to przeznaczy na ten cel ponad 222 miliony złotych, pozostałą kwotę musi pokryć samorząd województwa.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl