„Czyściciele kamienic” skazani. Idą siedzieć

To precedensowy wyrok w skali kraju. Piotr Ś. i jego dwaj koledzy skazani na kary bezwzględnego wiezienia za nękanie lokatorów czterech kamienic. Dziś sąd okręgowy w Poznaniu utrzymał w moc wyrok sądu pierwszej instancji.

Sąd pierwszej instancji skazał Piotra Ś. na karę dwóch lat więzienia, Pawła Ż. na rok, zaś Adrian W. ma spędzić w więzieniu 10 miesięcy. Ponadto wszyscy mają też solidarnie zapłacić pokrzywdzonym rodzinom nawiązki w wysokości 10 tys. zł dla każdej z nich. Dziś sąd okręgowy nie miał wątpliwości co wcześniejszej oceny zarzutów i co do winy oskarżonych.

Sąd pierwszej instancji wnikliwie i prawidłowo ocenił zeznania świadków, głównie pokrzywdzonych lokatorów. Argumenty obrońców stanowią tylko polemikę z oceną dowodów, której dokonał sąd. Nie wskazują jednak błędów w jego rozumowaniu – mówi dziś sędzia Dorota Maciejewska-Papież.

Dodała, że skazanych obciążył też jeden z ich pracowników, który zeznawał w procesie jako świadek. Mówił, że celem remontów było utrudnienie życia lokatorom. Że wydawano polecenia, by nie sprzątać gruzu, zrobić wykop przy ścianie, wypuszczać gryzonie, robaki, uszkodzić rurę z wodą. Obrońcy w apelacji nie podważyli wiarygodności tych zeznań.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy przez cały czas trwania procesu — zarówno w sądzie rejonowym, jak i okręgowym. Proces trwał 6 lat. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl