Zaraz za podium, bo na czwartym miejscu znalazł się Poznań pod względem najszczęśliwszych miast w Polsce. Jakość życia w stolicy Wielkopolski najlepiej ocenili ludzie w wieku od 61 do 70 lat. Czynnikiem, który najbardziej wpłynął na pozytywny wynik, jest komunikacja miejska.
ThinkCo i Otodom wspólnie przeprowadziły badania poziomu szczęścia mieszkańców Polski. Wzięli w nich udział mieszkańcy Szczecina, Gdyni, Gdańska, Białegostoku, Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Lublina, Krakowa i Poznania. Najlepiej wypadły miasta, leżące blisko morza.
Najwyższym wynikiem może poszczycić się Gdańsk. Tam 75 procent mieszkańców wskazało, że w swoim miejscu zamieszkania są szczęśliwi lub maksymalnie szczęśliwi. Minimalnie gorszy wynik, bo 74 procent odnotowała Gdynia. Trzecią lokatę z 67 procentami szczęśliwych mieszkańców zajął Szczecin. Tuż za podium znalazł się wreszcie Poznań. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski w 66 procentach zaznaczyli, że są w tym mieście szczęśliwi. Najgorzej w rankingu wypadła Łódź z zaledwie 54 procentami.
W raporcie zbadano również jakość życia w poszczególnych dzielnicach miast. W Poznaniu najszczęśliwsi okazali się mieszkańcy Naramowic, Moraska i Umultowa z wynikiem aż 77 procent. Drugą najszczęśliwszą poznańską dzielnicą są Rataje. Osiągnęły one wynik 74 procent szczęśliwych mieszkańców.
Co ciekawe, jednym z elementów, który najbardziej wpływa na zadowolenie mieszkańców, jest komunikacja miejska. Ponadto aż 26 procent badanych wskazało bezpieczeństwo jako największą zaletę miasta. Negatywnie na poziom szczęścia w mieście w ocenie mieszkańców wpłynęły natomiast relacje sąsiedzkie.
Najszczęśliwszą grupą wiekową w Poznaniu są ludzie w wieku od 61 do 70 lat z wynikiem 75 procent. Natomiast seniorzy powyżej 71 roku życia ocenili swoje życie w Poznaniu jako szczęśliwe jedynie w 47 procentach. Poznań jest jedynym miastem powyżej 500 tysięcy mieszkańców w Polsce, w którym odsetek szczęśliwych mężczyzn (67 procent) jest wyższy niż odsetek kobiet (65 procent).