Cześć ich pamięci. Kwiaty pod bramą „Ceglorza”

Dziś mija 70. rocznica Poznańskiego Czerwca. Rocznicowe obchody krwawo zakończonego protestu wobec komunistycznej władzy rozpoczęły się w niedzielę już o godz. 6 rano przed siedzibą Fabryki Pojazdów Szynowych – H. Cegielski.

W miejscu, z którego robotnicy ruszyli w kierunku centrum Poznania spotkali się i złożyli kwiaty uczestnicy wydarzeń sprzed 70 lat, Poznaniacy, politycy i samorządowcy. To właśnie robotnicy z Cegielskiego jako pierwsi odważyli się gremialnie sprzeciwić PRL-owskiemu reżimowi. Czerwiec 1956 r. był wielotysięczną manifestacją. Ta jednak szybko przerodziła się w uliczną rzeź. Komunistyczna władza otworzyła ogień. Śmierć poniosło 58 osób. Aż 13 z ofiar nie miało nawet osiemnastu lat. Najmłodszym z zabitych był 13-letni Romek Strzałkowski. Rannych zostało około 500-600 osób. 

Główne obchody odbędą się dziś o godz. 17.30 w uniwersyteckiej auli. Transmisję na żywo zobaczycie na naszym kanale na Facebooku.

Czytaj także: Wiecha zawisła na budowie ważnej instytucji kultury

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl