Festiwal „Czas na Teatr” zakończył się w Poznaniu, przyciągając około 4000 widzów. Teatr Muzyczny w Poznaniu przez 12 dni stał się centrum polskiego musicalu, oferując widowiska i wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie.
Festiwal „Czas na Teatr” w Poznaniu, który przyciągnął uwagę koneserów teatru muzycznego, zakończył się w poniedziałek. Przez 12 dni miasto stolica Wielkopolski stało się centralnym miejscem dla miłośników musicalu i teatru muzycznego. W ciągu tych dni, widzowie mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianych spektaklach i wydarzeniach kulturalnych.
Spektakle i wydarzenia głównego nurtu
W ramach głównego nurtu festiwalu, widzowie mieli szansę zobaczyć wiele znakomitych spektakli. Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentował spektakl „Chciałem być,” inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka, który zdobył uznanie i znakomite recenzje. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski wystawili „1989,” spektakl pełen emocji i historii. Natomiast Teatr Kameralny w Bydgoszczy zachwycił widzów baśniowym musicalem „Wyspa.”
Wielkie wydarzenia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu
Najnowsza premiera „Deszczowa piosenka” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przyciągnęła liczne grono widzów. Ponadto, dwie Gale Musicalowe z udziałem ponad 30 artystów musicalowych znanych ze scen z całej Polski zachwyciły publiczność.
Spotkania autorskie i wyjątkowe koncerty
Podczas festiwalu odbyły się także spotkania autorskie z cenionymi artystami, takie jak Janusz Kruciński, oraz koncert „W tonacji życia. Piosenki Johna Bucchino” z udziałem samego kompozytora.
Bogaty program wydarzeń towarzyszących
Oprócz głównych spektakli, uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w koncertach w klubie Blue Note i zobaczyć spektakle innych teatrów, takie jak „Cudzoziemka” (Teatr Polski), „ZA-POLSKĘ” (Teatr Animacji), „Obiecaną ziemię obiecaną” (Polski Teatr Tańca), „Solitude” (Teatr Emigrant) i „Splitter / Odłamki” (Stowarzyszenie Artefiktion z Hannoveru).
Wieloaspektowa kultura muzyczna i filmowa
W Kinie Pałacowym zaprezentowano filmową „Deszczową piosenkę” oraz „Evitę.” Dodatkowo, odbyły się dwie konferencje, zarówno musicalowa, jak i naukowa poświęcona współpracy polsko-niemieckiej. W Muzeum Narodowym można było zwiedzić wystawę „O dzieleniu. Sztuka na granicy.”
Nagroda im. Maryny Miklaszewskiej i Ogólnopolski Plebiscyt
W trakcie Gali Musicalowej, która miała miejsce 2 października, Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przyznały po raz pierwszy nagrodę imienia Maryny Miklaszewskiej za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego. Otrzymał ją reżyser Wojciech Kościelniak. Ponadto, na poznańskiej scenie rozstrzygnięty został Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 w ośmiu kategoriach.
Podsumowanie festiwalu
Dyrektor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, podkreślił, że organizacja tegorocznej edycji festiwalu „Czas na Teatr” była ogromnym wyzwaniem. Festiwal trwał 12 dni i zaoferował wiele wyjątkowych wydarzeń. Był to nie tylko hołd dla teatru muzycznego, ale także próba stworzenia przestrzeni do nagradzania tych, którzy przyczyniają się do budowy polskiej sceny musicalowej.
– Ta edycja „Czasu na Teatr: była dla nas ogromnym wyzwaniem – przyznaje dyrektor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – 12-dniowy festiwal z tak bogatym programem wymagał od nas bardzo dużego wysiłku organizacyjnego. Cieszymy się, że stworzyliśmy prawdziwe święto teatru w naszym mieście, a także postawiliśmy pierwszy krok w tworzeniu przestrzeni dla nagradzania tych, którzy budują polską scenę musicalową.
Czytaj też: „Pamiętajmy o Osieckiej”. Finał 26. edycji z 3 muzycznymi wieczorami