Czas dojazdu karetki do chorego w Wielkopolsce. Najgorszy wynik w Polsce. Będą pieniądze?

Wielkopolska jest na ostatnim miejscu pod względem liczby zespołów ratownictwa medycznego. Wojewoda, Agata Sobczyk zapowiedziała, że zwróci się do Ministerstwa Zdrowia o pieniądze, które polepszą sytuację w naszym regionie. Pytamy urząd, czy rozmowy już się odbyły.

Dane podane przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki jasno sugerowały, że sytuacja jest dramatyczna. Wstępnie oszacowano, że na mieszkańców zamieszkujących obszar ok. 20-30 proc. województwa wielkopolskiego trzeba czekać na przyjazd pogotowia dłużej niż 15 minut. A czas oczekiwania na karetkę w mieście powinien wynosić około ośmiu minut i poza miastem około piętnastu minut. To jedno z większych wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć Agacie Sobczyk. Wojewodą jest od 28 grudnia ubiegłego roku.

Obecnie jednak jak informuje nas Mateusz Mucha, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiej, Wielkopolski Urząd Wojewódzki ma wyłącznie mapy zaktualizowane w 2022 roku. Wydział Zdrowia jest w trakcie aktualizacji tego stanu za 2023 rok. Jednocześnie w strukturach WUW funkcjonuje dyspozytornia medyczna, która na co dzień mierzy się z problematyką zapewnienia najlepszej dostępności zasobami.

– Potrzeby identyfikowane są na bieżąco. Wsparcie systemu w racjonalny sposób stanowi priorytet w podejmowanych działaniach – mówi nam Mucha.

Czy będą pieniądze na karetki w Wielkopolsce?

Według statystyk w Wielkopolsce sytuacja pod względem liczby dostępnych zespołów ratowniczych jest najgorsza w całym kraju. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców regionu jest tylko ok. 3,5 zespołu ratowniczego. Karetek brakuje też w stolicy województwa, czyli w Poznaniu. Za gotowość jednego zespołu ratowników NFZ płaci od 1,8 mln do 2,5 mln zł w skali roku.

Agata Sobczyk w rozmowie z mediami, 6 marca obiecała, że będzie dążyć do poprawienia sytuacji. Pragnie zmniejszyć do minimum liczbę miejsc, w których na pogotowie trzeba czekać dłużej niż kwadrans. Zapowiedziała, że nie uda się to bez dodatkowych pieniędzy, dlatego planuje rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Czy rozmowy już się odbyły?

– W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie wewnętrzne w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim ze wszystkimi osobami koordynującymi temat związany z zespołami ratownictwa medycznego w Wielkopolsce. Na obecnym etapie zbieramy materiały i aktualizujemy dane, które są konieczne do merytorycznego przygotowania planowanej wizyty pani wojewody Agaty Sobczyk w Ministerstwie Zdrowia – dodaje rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiej.

Karetka pogotowia ratunkowego (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: Miała być debata kandydatów na prezydenta Poznania w radiu. Kandydaci rezygnują. Dlaczego?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl