„Czarny protest” w służbie zdrowia

„Czujemy się oszukani” – pod tym hasłem protestują dziś pracownicy służby zdrowia w całej Polsce. Zrzeszeni w Porozumieniu Zawodów Medycznych diagności, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze pracują ubrani na czarno. Protestujący domagają się dialogu z rządem i poprawy stanu służby zdrowia w Polsce.

O 12:00 przed uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu wyszło 350 pracowników – wszyscy ubrani na czarno. To wyraz protestu przeciwko oszustwu ministerstwa zdrowia – mówią członkowie Porozumienia Zawodów Medycznych. Porozumienie uważa, że resort zdrowia nie zamierza wywiązać się ze złożonych wcześniej obietnic.

„Miało być 6,8 proc. na ochronę zdrowia w ciągu najbliższych trzech lat, jest 4,67 proc. PKB w tym roku, a do 6 proc. resort zamierza dojść dopiero za 7 lat. Miały być krótsze kolejki – są dłuższe. Miała być poprawa warunków pracy i płacy, a jest, jak było. Do tego pacjenci wciąż płacą za fizjoterapię, porady psychologiczne czy badania laboratoryjne – mówią medycy.

Porozumienie Zawodów Medycznych ostrzega, że jeśli protest nie przyniesie rezultatu, będzie zaostrzony. Porozumienie domaga się przede wszystkim dialogu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl