Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zamieścił na swoim koncie społecznościowym list od rektora Uniwersytetu Przyrodniczego. W piśmie rektor informuje o uchyleniu procedury antydyskryminacyjnej dla studentów transpłciowych.
Procedura antydyskryminacyjna
O nowej procedurze Uniwersytetu Przyrodniczego pisaliśmy w czerwcu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wprowadził nową procedurę traktowania studentów zgodnie z ich deklarowaną tożsamością płciową.
– Osoba o odmiennej tożsamości płciowej, w tym pozostająca w procesie tranzycji (…), zgłasza potrzebę odmiennego traktowania do rektora (lub prorektora ds. studiów, jeśli jest studentem(-ką)) poprzez złożenie wniosku. We wniosku wskazuje się oczekiwany sposób postępowania. Prośba o poinformowanie pracowników lub studentów/doktorantów UPP o zmianach; własna decyzja o poinformowaniu w ramach swoich kontaktów ze wspólnotą Uniwersytetu – czytamy w oświadczeniu.
Podstawa zarządzenia – Konstytucja
4 lipca, minister Przemysław Czarnek zamieścił list od rektora UPP Krzysztofa Szoszkiewicza. W liście czytamy, że uczelnia postanowiła uchylić nową procedurę równego traktowania studentów.
— W odpowiedzi na Pana pismo pragnę poinformować, że biorąc pod uwagę Pana stanowisko, w szczególności wyrażone wątpliwości natury prawnej dotyczącej istnienia wyrażanej podstawy prawnej do podjęcia zarządzenia nr 30/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie procedury traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową (…) podjąłem decyzję o jego uchyleniu — czytamy w piśmie, które rektor wystosował do ministra.
Szoszkiewicz tłumaczy, że podstawą do wprowadzenia nowej procedury były przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polski, dotyczące zakazu dyskryminacji. Rektor dodaję, że przede wszystkim uczelnia dba o wysoką jakość kształcenia oraz bezpieczeństwo studentów. Również UPP chce zapewnić studentom środowisko wolne od przemocy.
– Wszyscy członkowie środowiska akademickiego bez wyjątku […] zasługują na należny im szacunek – czytamy dalej w piśmie.
Rektor dodaje, że wzorcem w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji był między innymi UAM.
Czarnek chwali się interwencją
Minister Edukacji i Nauki, zamieszczając pismo rektora, skwitował go krótkim komentarzem. W swoim wpisie dziękuje rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego „za autorefleksję i wycofanie wątpliwych prawnie rozstrzygnięć”. Również dodaję, że zmiana stanowiska rektora nastąpiła po interwencji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Czytaj także: UAM i inne polskie uczelnie protestują przeciwko Czarnkowi. Jest oświadczenie.