Kraj

Cyberataki. Nie daj się oszukać

W dobie rozwiniętej cyfryzacji przestępcy coraz częściej wykorzystują zaawansowane metody oszustw. Włamania na konta, a nawet zmiana głosu na podobny do naszych bliskich, sprawiają, że stają się coraz trudniejsi do rozpoznania. Policja apeluje o ostrożność i udziela porad, jak nie dać się złapać w pułapkę przestępców.

W dobie cyfryzacji oszuści coraz częściej wykorzystują zaawansowane techniki, by wyłudzić pieniądze. Podszywają się pod przedstawicieli banków, policji lub innych instytucji, jak choćby energetyki, próbując wywołać u swoich ofiar poczucie zagrożenia i działając pod presją czasu. Często opowiadają historie o wypadkach bliskich czy zagrożeniu środków na koncie, żądając natychmiastowego działania. 

– Ich celem jest skłonienie ofiar do szybkiego wypłacenia lub przelania pieniędzy, czasem nawet do zainstalowania oprogramowania na telefonie, które umożliwi dalsze oszustwa – tłumaczy nadkom. Maciej Święcichowski z poznańskiej policji.

fot. cbsp.policja

Presja czasu. Typowa metoda oszustów

– W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju i świadomość, że mamy do czynienia z próbą oszustwa – opowiada Maciej Święcichowski.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozłączyć się i natychmiast zadzwonić do odpowiedniej instytucji, np. banku, aby upewnić się, że nasze pieniądze są bezpieczne i że nie doszło do żadnego włamania. Ważne, by nigdy nie działać pod presją i nie podejmować decyzji w pośpiechu.

fot. wpoznaniu.pl

Oszustwa głosowe. Zmiana głosu bliskiej osoby

Jednak oszuści idą jeszcze dalej. Nowoczesne technologie pozwalają im na manipulowanie głosem, co sprawia, że mogą podszywać się pod naszych bliskich. Dzwoniąc z nieznanych numerów, opowiadają wymyślone historie i próbują wymusić pilne działanie, które ponownie wiąże się z przelaniem pieniędzy. 

– Aby upewnić się, czy rozmawiamy z prawdziwą osobą, warto zadać jedno lub dwa pytania kontrolne, na które oszust nie będzie w stanie odpowiedzieć, np. ,,Jak się wabi nasz pies?” albo ,,Gdzie byliśmy na wakacjach w zeszłym roku?” – radzi Maciej Świecichowski.

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zakończyć rozmowę i skontaktować się z bliską osobą, korzystając z numeru zapisanego w telefonie, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

fot. pexels

Nagrania głosu. Jak oszuści je wykorzystują?

Warto pamiętać, że do stworzenia fałszywego głosu wystarczy zaledwie 30 sekund nagrania naszej mowy. 

– W dzisiejszych czasach, gdy często publikujemy nagrania z własnym głosem w internecie, nie jest to trudne do zdobycia – tłumaczy Święcichowski.

fot. pexels

Oszustwa mogą dotknąć każdego

Oszuści atakują ludzi niezależnie od wieku, dlatego ważne jest, aby każdy był czujny. Warto rozmawiać o tych zagrożeniach z bliskimi i przestrzegać ich przed możliwymi próbami oszustw. 

– Nawet jeśli oszustwo się nie powiedzie, należy jak najszybciej zgłosić próbę oszustwa na policję. Dzięki temu funkcjonariusze wydadzą ostrzeżenie, że oszuści ponownie są aktywni – mówi Maciej Święcichowski.

fot. pexels

Działania policji przeciw cyberprzestępcom

Policja posiada wyspecjalizowane wydziały do walki z cyberprzestępczością. Funkcjonariusze często z powodzeniem doprowadzają do zatrzymania osób odpowiedzialnych za takie przestępstwa. Jednak najlepszą ochroną przed oszustami jest świadomość zagrożeń i ostrożność w kontaktach telefonicznych oraz internetowych.

Czytaj także: Kłótnia wyprowadziła go równowagi. 34-latek podpalił mieszkanie znajomej

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl