Święta Wielkanocne to w wielu polskich domach suto zastawiony stół. Bywa i tak, że sporo jedzenia zostaje i trafia ono na śmietnik. Zupełnie niepotrzebnie, bo nadwyżkami ze świątecznego stołu można się podzielić z potrzebującymi.
W Poznaniu funkcjonuje kilka punktów, w których można zostawić żywność. Przekazane po świętach potrawy nie trafią wtedy na śmieci, a do potrzebujących.
Na Wildzie funkcjonuje Jadłodzielnia. To specjalny stragan, który znajduje się na Rynku Wildeckim z numerem 78. Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać ze straganu muszą jednak przestrzegać kilku zasad. Żywność nie może być zepsuta czy przeterminowana, nie należy zostawiać mięsa oraz nabiału. Jadłodzielnia to oddolna inicjatywa grupy „Wildzianie. Wildecka inicjatywa lokalna”.
W Poznaniu funkcjonują również cztery jadłodajnie prowadzone przez Caritas. Punkty, do których można przynosić niepopsutą żywność można znaleźć na ulicach: Ściegiennego 133, Niegolewskich 23, Łąkowej 4 oraz Taczaka 7/16.
Jak wynika z raportu Polskich Banków Żywności, w Polsce wciąż marnuje się ogromne ilości jedzenia, najwięcej żywności wyrzuca się z gospodarstw domowych. To konsumenci kupują więcej jedzenia niż mogą zjeść.
Z badań i analiz przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że na etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 milionów (4 840 946) ton żywności. Najwięcej marnują jej konsumenci – aż 60%, czyli blisko 3 mln (2 917 775) ton wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych – czytamy na stronie Polskich Banków Żywności.