Najpierw samolot przelatuje nad głowami, by po paru minutach obserwować, jak siada na pasie startowym poznańskiej Ławicy. To zaskakujące, ale widać go stąd jak na dłoni. Z tej perspektywy miasto wygląda jak duża makieta. Wieżowiec AND2 olśniewa widokami, jakie się z niego roztaczają.
Na specjalne zaproszenie inwestora budującego najwyższy w mieście wieżowiec weszliśmy na jego najwyższą kondygnację. Weszliśmy, a nie wjechaliśmy windą. Te budowniczowie dopiero będą instalować. Docelowo użytkowników biurowca wozić będzie piętnaście szybkobieżnych wind. Tymczasem wyprawa na ostatnią – 24 kondygnację 116-metrowego drapacza chmur była małym testem na kondycję. Fotoreporter wPoznaniu.pl Łukasz Gdak zdał go bez problemu i wdrapał się na wieżowiec AND2. Dzięki niemu możemy pokazać, jak wygląda stolica Wielkopolski z ostatniej kondygnacji najwyższego budynku w mieście. Widoki są imponujące.
Zaskakuje ilość zielonych wysp – śródmiejskich parków. W jednym kadrze zamknąć można jednocześnie pobliski park Marcinkowskiego, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki bardziej oddalone Cytadelę i Sołacz z terenami zielonymi nad Rusałką.
To najwyższy budynek w mieście
Wrażenie robi widok na przykrytą czerwienią dachówek Wildę. Podobnie uwagę przykuwa też Stary Rynek z wieżą ratuszową. Ta sięga mniej więcej połowy wysokości, na której znajdujemy się sami. U samych stóp znajduje się Stary Browar, który z tej perspektywy przypomina niewielką warownię, zbudowaną z klocków Lego. Podobne wrażenie robi też pobliski Novotel. Po raz pierwszy patrzymy na niego, nie zadzierając głowy, lecz patrząc pod stopy.
Powstający w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski 25-kondygnacyjny wieżowiec AND2 jest nie tylko najwyższym budynkiem Poznania. Jest także największym biurowcem, który budowniczowie wznieśli w Wielkopolsce. Wkomponowuje się on w biurowo-hotelowo-usługowy kompleks, który od 25 lat w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego realizują Von der Heyden Group oraz Miasto Poznań. AND2 znacząco zwiększy potencjał rynku nieruchomości biurowych naszego miasta, zwiększając go aż o 5 proc. Projekt biurowca powstał w poznańskiej Pracowni Projektowej Ewy i Stanisława Sipińskich. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest PORR S.A. Zakończenie budowy planowane jest na trzecia dekadę 2025 roku.