Co w weekend? Wiele atrakcji dla poznaniaków

Jakie wydarzenia dzieją się w Poznaniu od piątku, 29 września do niedzieli, 1 października w Poznaniu? Koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe to nie wszystko. W ostatni weekend września wiele atrakcji darmowych i płatnych. Sprawdźcie!

Piątek, 29 września

godz. 16 i 18.30 – w Kinoteatrze Apollo przy ul. Ratajczaka 18 wystawiony zostanie spektakl gościnny pt. „Na zdrowie!”. To komedia, która z humorem obnaża powierzchowność postaw bohaterów. Czy można być uczciwym w życiu zawodowym, jeśli nie potrafi się dotrzymać obietnic w życiu prywatnym? Autorką jest Sally Potter, reżyseria Marcin Hycnar. Bilety w cenie 160 zł.

godz. 16 – na różnych poznańskich uczelniach i instytutach badawczych odbędzie się Noc naukowców 2023. Przygotowano ponad 400 wydarzeń. Fizyka Balloon Show, Mikrokosmos jeziora, Magia kontra nauka, Energia przyszłości 2.0 – to kilka propozycji, w których naukowcy pokazują jak dbając o naszą planetę poprawiać jakość życia. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

godz. 17 – w Bibliotece Raczyńskich filii 11 na Chwaliszewie odbędzie się spotkanie autorskie z polską historyczką i politolożką, Jolantą Marią Kaletą. Autorką powieści historycznych m.in. o średniowieczu oraz XIX wieku, w których łączy losy postaci historycznych z wątkami obyczajowymi, a także cyklu „Tron we krwi”. Wstęp darmowy.

godz. 17.30 – Obiecana ziemia obiecana  – Polski Teatr Tańca (wydarzenie towarzyszące) w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Wstęp biletowany.

godz. 19 – w Teatrze Nowym przy ul. gen. Jana H. Dąbrowskiego 5 odbędzie się spektakl pt. „Wesele”. Jak w jednym z wywiadów konkluduje reżyser, Mikołaj Grabowski: „Wesele trzeba traktować jak ironiczną syntezę, diagnozę polskości i – powiedzmy górnolotnie – polskiej duszy. Bilety w cenie 70 zł (ulgowy) i 90 zł (normalny).

godz. 19.30 – Chciałem być  – Aula Artis (wydarzenie festiwalowe) w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Wstęp biletowany.

godz. 20 – w klubie muzycznym Blue Note przy ul. Kościuszki 79 zagra Kasia Pietrzko Trio „Fragile Ego”. Liderce towarzyszy Andrzej Święs i Piotr Budniak. Najnowsza ich płyta stylistycznie nawiązuje do impresjonizmu, przejawiającego się w dążeniu do uchwycenia chwilowego obrazu brzmieniowego. Bilety w cenach: 60 zł (miejsce stojące), 90 zł (miejsce siedzące).

godz. 20 – w parku Jana Henryka Dąbrowskiego odbędzie się koncert The Dumplings w ramach 20. urodzin Starego Browaru. Zespół wraca po kilkuletniej przerwie od koncertów z podwójną siłą. Duet Justyny Święs i Kuby Karasia przygotowuje się do 10-lecia zespołu, a koncert w Starym Browarze jest idealnym początkiem świętowania. Wstęp darmowy.  

Weekend, sobota, 30 września

godz. 11 – nad Jeziorem Maltańskim wystartuje bieg PoMocna Piątka, którego głównym celem jest zebranie funduszy na zwiększenie oferty terapeutycznej podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Dystans dla biegaczy wynosi: 5,4 km (dystans główny), 400 m (dla dzieci) i 800 m (dla młodzieży). Rejestracja zakończona. Udział, jako widz za darmo.

godz. 12 –  Deszczowa piosenka – Kino Pałacowe, Sala 1 (wydarzenie towarzyszące) w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Pokaz filmu z 1952 roku. Wstęp biletowany.

godz. 14-22 – na ulicy Święty Marcin rozpoczną się „Rytmy Marcina”. Formuła wydarzenia wzorowana jest na francuskiej Fête de la musique. Popołudnie i wieczór wypełnią kameralne koncerty, odbywające się w przeróżnych, czasem nietypowych miejscach – na chodnikach, przystankach, w podwórkach, ale też w restauracjach czy hotelach. Wstęp darmowy.

godz. 16 – w Teatrze Polskim w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia 8/10 odbędzie się spektakl pt. „Cudzoziemka”. Na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej. Twórcy zdecydowali się umieścić akcję tu i teraz, w jednej przestrzeni, podczas uroczystości żałobnych związanych ze śmiercią Róży. Wstęp biletowany. Wydarzenie w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Bilety w kasach teatru.

godz. 19 – w klubie 2progi przy al. Niepodległości 36 wystąpi zespół Bonsoul w ramach Refluks Tour. Bonsoul to połączenie, w którego skład wchodzi raper Bonson i producent Soulpete. Na polskiej scenie muzycznej podbija serca fanów już od kilkunastu lat. Daje liczne koncerty w największych miastach. Bilety za 79 zł.

godz. 19 – w CK Zamek przy ul. Św. Marcin 80/82 odbędzie się premiera spektaklu pt. „Łoo! Matko!”. Macierzyństwo i kobiecość to dwa słowa klucze spektaklu. Twórczyniami są młode mamy: M. Banachowicz i K. Rybarczyk. Wspiera je reżysersko, B. Prądzyńska. Podczas pracy nad sztuką zebrano wiele doświadczeń kobiet-mam z różnych pokoleń. Bilety w cenie 15 zł.

godz. 19.00 – Deszczowa Piosenka  – Teatr Muzyczny w Poznaniu (wydarzenie festiwalowe) w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Wstęp biletowany.

godz. 22.30 – w Teatrze Polskim przy ul. 27 Grudnia 8/10 wystawiony zostanie spektakl pt. „Extravaganza o religii”. Tym razem twórcy Joanna Drozda, Jędrzej Burszta i Wojciech Kaniewski wzięli na warsztat religię. Extravaganza to azyl w niespokojnych czasach. Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. Bilety w cenie 250 zł.

Weekend, niedziela, 1 października

godz. 10 – 16 – na Międzynarodowych Targach Poznańskich w Hali 4 odbędą się Targi Exotic Fest. To szczególne wydarzenie dające możliwość znalezienia i nabycia wymarzonego zwierzaka oraz zdobycia lub uzupełnienia wiedzy, niezbędnej przed podjęciem decyzji o zakupie egzotycznego milusińskiego. Bilety w cenach 18-117 zł (w zależności od wariantu).

godz. 10-17 – w Hali 3A na Międzynarodowych Targach Poznańskich od piątku odbywają się Targi Smaki Regionów. W programie pokazy gotowania, degustacje potraw, warsztaty kulinarne dla najmłodszych, konkurs na najlepsze danie. W ofercie mięsa i wędliny, sery, ryby, naturalne soki i nalewki, a także przetwory. Wstęp darmowy.

godz. 11 – w Teatrze Animacji przy ul. Święty Marcin 80/82 odbędzie się spektakl dla dzieci pt. „Krabat. Uczeń czarnoksiężnika”. Krabat to chłopiec, sierota, który w poszukiwaniu zajęcia trafia do starego młyna. Chłopiec jest przekonany, że będzie przyuczał się do zawodu młynarza, jednak Mistrz ma inne plany. Rekomendowany wiek widzów: 8+. Wstęp biletowany.

godz. 13.30 – w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim i finisażu wystawy pt. „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego”. Ekspozycja jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Obrazy przyjechały z lwowskiego muzeum. Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy).

godz. 16.00 – Sztafeta pokoleń  – Polski Teatr Tańca (wydarzenie festiwalowe) wydarzenie w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Wstęp biletowany.

godz. 18 – w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1 odbędzie się spektakl pt. Somnium. To studium na temat zmęczenia, snu i śnienia w późnym kapitalizmie. Widowisko w stylu teatru muzycznego z kwartetem wokalnym, grupą osób performerskich, elektroniką i przestrzenią. Reżyseria i muzyka: Sebastian Dembski. Bilety w cenie 25 zł.

godz. 18.30-20.30 – w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21 odbędzie się „medytacja jako droga do wewnętrznego spokoju”. Spotkanie z Phra Pasura Dantamano nauczającym mnichem z Tajlandii. Uczestnicy warsztatu poznają podstawy medytacji i dowiedzą się o korzyściach płynących z jej praktykowania. Bilety dostępne on-line w cenie 45 zł.

godz. 19 – Waits 2022 / Konrad Imiela, Adam Skrzypek – Blue Note  (wydarzenie festiwalowe) w ramach festiwalu „Czas na Teatr”. Wstęp biletowany.

Czytaj też: Tęczowe Seniorki: Nie mamy powodów do strachu. Wywołujemy u ludzi radość

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl