Co w weekend w Poznaniu? Wiele darmowych, świątecznych atrakcji

Weekend w Poznaniu zapowiada się niezwykle świątecznie, wiele atrakcji na Jarmarku na MTP (program poniżej) ale także rusza Betlejem Poznańskie na Placu Kolegiackim. Państwa kalendarze będą pełne zdarzeń.

PIĄTEK 2.12

Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych 

Podczas Festiwalu Sztuki uczestnicy będą mogli zarówno znaleźć wyjątkowe świąteczne prezenty dla najbliższych, jak i stworzyć je samodzielnie. Na wydarzeniu pojawią się trzy strefy. Pierwsza z nich to „Art & Craft”, gdzie znajdować się będą gotowe przedmioty wykonane przez artystów i rzemieślników – m.in. biżuteria, szkło, ceramika, galanteria skórzana, ozdoby świąteczne, artykuły do dekoracji wnętrz, zabawki, rzeźba i malarstwo. „Strefa Fashion” to miejsce, w którym projektanci mody będą prezentować i sprzedawać swoje produkty. W ostatniej części „Materials” znajdą się artykuły do twórczości plastycznej, szycia, decoupage, robótek ręcznych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godzina: 11:00-20:00 (piątek, sobota) oraz 11:00-19:00 (niedziela)

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spotkania Pokoleń

Będzie to szansa na wymianę poglądów i doświadczeń między absolwentami-seniorami poznańskich uczelni, a obecną społecznością studencką. Podczas spotkania uczestnicy powrócą wspomnieniami do lat 1956-1989 i prześledzą działania opozycji studenckiej w tych czasach. 

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„KoczkodanSe”

Spektakl teatralny przeznaczony dla dzieci w wieku 7-11 lat opowiada o zwierzętach. Stworzenia te są bardzo bliskie człowiekowi oraz obdarzane przez niego miłością. Podczas przedstawienia najmłodsi przekonają, się jak obudzić w sobie empatię dla zwierząt, by lepiej  poznać je same oraz ich naturę. 

Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

Godz. 10:30, 13:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Kapeli Timingeriu

To rodzinny zespół, dla którego muzykowanie jest pretekstem do spotkania, a ich twórczość skupia się na żywiołowych oraz zachęcających do tańca piosenkach łączących ze sobą muzykę cygańską, bałkańską i żydowską.

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 21:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Goorala

Artysta zagra przede wszystkim najnowsze kawałki z płyty „Wolno 2”. Publiczność może także liczyć na wykonanie kilku utworów z płyty „Naturalna Generacja”. Gooral w swoich przebojach łączy muzykę klubową i elektroniczną z muzyką góralską.

Schron, ul. Kościuszki 68

Godz. 20:00

Bilety: od 50 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert zespołu Projekt Kobieta

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory przepełnione spokojem oraz prostotą. Dadzą możliwość zrelaksowania się oraz odpoczęcia od codziennych problemów. W tworzonej przez zespół muzyce znajdują się przede wszystkim elementy muzyki folk. Koncert jest prezentem dla uczniów ze Szkoły Zakątek. Pieniądze zebrane podczas występu przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do rehabilitacji. 

Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

Godz. 19:00

Bilety: 40 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Świąteczne Targi Mody i Designu

W piątek oraz sobotę na szachownicy w pasażu w Starym Browarze pojawi się strefa polskich projektantów. Odwiedzający mogą na targach zakupić m.in. autorską ceramikę, naturalne świece, floralne kompozycje świąteczne, biżuterię, torebki oraz oryginalne dodatki. To miejsce, w którym będzie można znaleźć podarunek nawet dla najbardziej wymagających.

Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

SOBOTA 3.12

Betlejem Poznańskie na placu Kolegiackim 

Jarmark na placu Kolegiackim rozpocznie się w sobotę, 3 grudnia. Tego dnia o godz. 17:00 będzie można obejrzeć spektakl Teatru Fuzja „Takich Świąt jeszcze nie było”, w niedzielę natomiast, w samo południe będzie można wziąć udział w nietypowym wykonaniu „Cichej nocy”. Kolęda zaprezentowana zostanie w polskim języku migowym. W sobotę o godz. 16:30 prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oficjalnie rozświetli miejską choinkę – pierwotnie miał zrobić to w niedzielę, ale data została zmieniona ze względu na mecz reprezentacji Polski na mundialu. W czasie trwania jarmarku odwiedzający będą mogli kupić na stoiskach m.in. rękodzieło, grzane wino oraz świąteczne smakołyki. 

Plac Kolegiacki

Godz. 11:00-20:00 (codziennie)

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie

Jarmark Świąteczny na MTP

3 grudnia 2022 (sobota)
11:00 – 20:00 Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych (Pawilon PCC, poziom 0)

11:00 – 15:00 Warsztaty świąteczne dla dzieci i młodzieży z Lasami Państwowymi (teren przy scenie)

12:00 – 13:00 Teatrzyk dla dzieci „Tajemnice Świątecznych zabawek” (scena)

17:00 – 18:00 Świąteczny koncert zespołu „Shake The Tree” (scena)

19:00 – 21:00 Dyskoteka na lodzie z udziałem łyżwiarzy z Klubu Łyżwiarstwa Figurowego – Skating Poznań (lodowisko)

Jarmark na rynku Łazarskim

Betlejem Poznańskie pojawi się także na Łazarzu. Na odwiedzających rynek Łazarski czekają m.in. stoiska wystawców ze świątecznymi smakołykami i grzańcem, koncerty, spektakle, warsztaty oraz pokaz rzeźbienia w lodzie. Ponadto w sobotę zmodernizowane targowisko obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny. Z  tej okazji na mieszkańców czeka tort, koncert zespołu Golden Collective, pojawi się także Św. Mikołaj na motorze. . 

Rynek Łazarski

Godz.: piątki 11:00-19:00, sobota-niedziela 11:00-20:00; wtorek-czwartek 12:00-19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Rynek Rozmaitości Jeżyckich 

Na wydarzeniu pojawi się aż 80 wystawców, w tym 18 lokalnych restauratorów z potrawami z całego świata. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. koncerty, spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci oraz pokaz ogniowy. Dodatkowo pojawią się również stanowiska z jedzeniem z różnych stron świata, wino, słodycze, rękodzieło, ozdoby świąteczne, ceramika, książki, biżuteria z tradycyjnych manufaktur oraz zabawki dla zwierząt.

Rynek Jeżycki

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Ulica dla dzieci

Wspólne gry i zabawy podwórkowe, strefa łamigłówek czy karaoke – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na najmłodszych poznaniaków i poznanianki na „Ulicy dla dzieci”. Pierwsze z cyklu czterech spotkań odbędzie się już w najbliższą sobotę, 3 grudnia.,,Ulica dla dzieci – Ulica dla wszystkich” to pomysł na przestrzeń, która – zazwyczaj otwarta dla ruchu zmotoryzowanego – na kilka godzin zostanie tymczasowo zamknięta i udostępniona dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom.

Park Rataje (plac z fontanną)

godz. 15:00-20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Klub Gier Fantastycznych 

W piątek po raz trzeci odbędzie się spotkanie z grami planszowymi organizowane przez Centrum Szyfrów Enigma oraz Klub Gier Fantastycznych. Uczestnicy będą mogli zagrać w planszówki ze znajomymi. Klub w swojej bazie ma tytuły takie jak: „Sen”, „Wirus”, „Projekt Miasteczko”, „Neuroshima Hex”, „Diamenty” oraz wiele innych.

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78

Godz. 10:00 

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„Życie. Main Station”

Jest to spektakl, który powstał podczas zajęć Studia Teatralnego. Całość, zarówno temat, postaci, sceny, jak i dialogi stworzone zostały podczas pracy zespołowej. Przedstawienie opowiada historię pasażera, który poczuł brak sensu i celu życia. W tej sytuacji został poproszony przez Konduktora do Pociągu. Tam szuka swojego miejsca w różnych przedziałach, zajmowanych przez rozmaite osoby. Odnalezienie pustego przedziału nie przełoży się jednak na odnalezienie spokoju. Widzowie podczas spektaklu dowiedzą się, kim jest pasażer. 

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 19:00 (sobota, niedziela)

Bilety: 10 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Zwiedzania kuratorskie wystawy „Od Bieli Do Czerni”

Wystawa w Muzeum Historii Ubioru przedstawia dzieje strojów ślubnych i pogrzebowych. Ubrania te wymagały stylu ceremonialnego, podobnie jak dziś. Zwiedzający dowiedzą się, czy czarny był wyłącznie odcieniem żałobnym oraz ile odcieni ma kolor biały. Dodatkowo uzyskają odpowiedź na pytanie, jak ścierały się ze sobą kwestie rozsądnego gospodarowania ubiorem i potrzeba podkreślenia swojego statusu materialnego. Oprowadzać po wystawie będzie Anna Moryto.

Muzeum Historii Ubioru, ul. Kwiatowa 14/2

Godz. 13:00

Bilety: od 7 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

NIEDZIELA 4.12

Jarmark Świąteczny na MTP

4 grudnia 2022 (niedziela)
11:00 – 20:00 Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych (Pawilon PCC, poziom 0)

11:15 – 11:45 Spektakl „Zwierciadło” – pokaz cyrkowo-akrobatyczny (scena)

13:00 – 15:00 Spotkanie z postaciami z bajek – Myszka Miki i Myszka Minnie zapraszają na spacer po Jarmarku (cały teren Jarmarku)

13:15 – 13:30 Szlachetna Paczka zaprasza Poznaniaków do włączenia się do tegorocznej edycji akcji (scena)

15:00 – 16:00 Koncert świąteczny – Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (scena)

Targi Sztuk Pięknych 

Piąta edycja Targów Sztuk Pięknych na rynku Łazarskim odbędzie się w świątecznym klimacie. Goście mogą liczyć na świąteczno-mikołajkowe spotkania. Targi to otwarte, cykliczne wydarzenie, pozwalające na obcowanie ze sztuką i rzemiosłem w przestrzeni publicznej. Odwiedzający będą mogli kupić prezenty dla siebie bądź najbliższych.  

Rynek Łazarski

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Kino w Ciemno

Kino w ciemno to cykl filmowych niespodzianek przygotowanych specjalnie dla uczestników, którzy chcą poznać nowe projekcje. Przed rozpoczęciem seansu publiczność nie wie, jaki film zostanie wyświetlony. Daje to możliwość odkrywania nowych wrażeń, a także poszerzania swojego gustu, gdyż projekcje mogą być z każdego gatunku filmowego. 

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30 

Godz. 20:00

Bilety: od 14 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Domówka

To komediowy muzodram Soni Bohosiewicz, czyli komedia koncertowa, łącząca ze sobą spektakl, stand up, śpiew oraz improwizację. Na spotkaniu aktorka przedstawi swoją podróż do czasów PRL-u. Podzieli się z publicznością historiami o miłości, kobietach i mężczyznach, a dodatkowo upiecze ciasto w prodiżu, śpiewając z uczestnikami największe polskie przeboje m.in. „W moim magicznym domku”, „Małgośka”, „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Józek, nie daruję ci tej nocy”.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 15:30

Bilety: od 90 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Darii Zawiałow 

Trasa „Metropolis… wojen nie będzie” jest pożegnaniem Darii Zawiałow ze sceną, graniem na żywo i fanami na blisko rok. Artystka zaplanowała przerwę w karierze, by zebrać pomysły na nowe utwory. Przez ostatnie lata aktywnie działała na polskiej scenie muzycznej tworząc, nagrywając, koncertując oraz biorąc udział w projektach specjalnych. Podczas koncertu fani usłyszą nie tylko utwory z jej ostatniej płyty, lecz również piosenki z dwóch poprzednich krążków, czyli „A Kysz!” i „Helsinki”. 

Klub Muzyczny B17, ul Bułgarska 17

Godz. 20:00

Bilety: 139 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Igo

Polski wokalista w niedzielny wieczór zagra w Poznaniu koncert promujący swoją najnowszą płytę „Igo”. Jego uczestnicy usłyszą znane single artysty, takie jak „Helena”, „Brudas”, czy „To też o Tobie” oraz premierowe utwory z debiutanckiego krążka.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 19:00

Bilety: 129 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Faustyny Maciejczuk 

Faustyna Maciejczuk to artystka, która swoją twórczość opiera na gatunkach z pogranicza muzyki alternatywnej inspirującej się muzyką elektroniczną z lat 90. Jest to jej sposób na wyrażenie artystycznego „ja”. Jesienią wydała album „baby blue” będący nauką wyrażania i akceptacji siebie oraz nowelą na temat bycia tu i teraz. Poza albumem długogrającym ma na swoim koncie EPkę „Przebudzenie” oraz gościnny udział w utworach Kukona i Tymka. 

Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8 

Godz. 19:00

Bilety: od 35 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert ku pamięci Karola Szymanowskiego i Wojciecha Bogusławskiego 

W 2022 roku obchodzona jest 265. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego, a także 140. rocznica urodzin oraz 85. śmierci kompozytora Karola Szymanowskiego. Od kilku lat Teatr Polski w Poznaniu dysponuje fortepianem salonowym, który był własnością rodziny Wojciecha Bogusławskiego. Artysta ten przez wiele lat związany był z tą instytucją. Dla niej tworzył liczne dzieła sceniczne, prezentując w niej także swój talent aktorski. Poznań był istotny również w biografii artystycznej Karola Szymanowskiego, który właśnie tu – po raz pierwszy jako kompozytor i solista – zaprezentował swoją IV Symfonię Koncertującą. Wspomniane jubileusze stały się jednym z powodów ponownego spojrzenia na dzieło znane, lecz ujęte w nowe muzycznie ramy dzięki unikalnemu instrumentowi.

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz: 18:00

Bilety: 20 zł

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl