Co w weekend w Poznaniu? Oto nasze propozycje

Co można robić w weekend w Poznaniu? Opcji jest naprawdę wiele. Koncerty, spektakle, kiermasze książek to tylko kilka z bogatej palety propozycji. Nikt nie powinien się nudzić.

Piątek

Przez cały dzień – weekend w Poznaniu można zacząć w ParaDice przy ulicy Woźnej 10/7. Trwać tam będzie Targ Używanych Gier Planszowych. Na miejscu będzie można kupić, sprzedać oraz przetestować gry oferowane przez sprzedawców. Coś dla fanów gier – dziecięcych i dla dorosłych.

6:00 – rozpocznie się kolejna edycja ultramaratonu rowerowego Warta Gravel. To ponad 400-kilometrowa trasa po Wielkopolsce. Start i meta mają miejsce w Poznaniu. Trasa biegnie przez tereny Puszczy Zielonki oraz Puszczy Noteckiej. Zawodnicy dotrą aż do Skwierzyny i powrócą w stronę stolicy Wielkopolski

11:00 – kiermaszem rozpocznie się drugi dzień V Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W programie jest między innymi koncert folklorystyczny artystów z Ukrainy czy Szwajcarskiego Zespołu Rogów Alpejskich.

Czytaj także: Odkryj tradycję i różnorodność – odwiedź V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa

17:00 – rozpoczyna się drugi dzień festiwalu OFF Jeżyce. W godzinach 17:00-18:30 odbędzie się Jeżycki Otwarty Ekran i pokaz filmowy w Domu Tramwajarza. Od godziny 19:00 do 20:30 obejrzeć można będzie teledyski konkursowe. Do godziny 22:30 w Kinie Rialto wyświetlony zostanie film „Kedi – sekretne życie kotów”. Do godziny 1:00 w Domu Tramwajarza trwać będą koncerty.

19:00 – w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się koncert pt. „Muzyka polskich katedr” Łukasza Kuropaczewskiego, Aleksandra Dębicza oraz Orkiestry Św. Marcina. Usłyszeć będzie można muzykę Antonio Vivaldiego, Mikołaja Góreckiego i Aleksandra Dębicza. Wstęp darmowy

20:00 – w ramach tegorocznego cyklu Na Falach odbędzie się darmowy koncert Fisz Emade Tworzywo. Bracia Waglewscy powracają ze świetnym materiałem z albumu „Ballady i Protesty”, który ukazał się pod koniec 2021 roku. Wydarzenie na plaży nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Sobota

10:30 – w Ogrodzie Szeląg odbędzie się festiwal Zaparzaj 2023. W programie między innymi warsztaty ceramiczne, zajęcia ruchowe i karate dla dzieci, joga nad wodą, wykład z wiedzy o wodzie i jej roli w parzeniu herbaty, warsztaty z robienia eko świecy oraz degustacja herbaty.

10:30-12:00 – w Bramie Poznania przy ul. Gdańskiej 2 odbędą się zajęcia dla rodzin z dziećmi w ramach cyklu Magiczny dywan – Detektywi na wyspie. Organizatorzy zapraszają rodziny z detektywistycznym zacięciem na wyprawę tropem śladów i znaków. Zbiórka w holu głównym Bramy Poznania. Wstęp biletowany.

12:00-18:00 – na Zamkowym Dziedzińcu przy Lokum Stonewall odbędzie się Targ Ładnych Rzeczy. Będzie tam można znaleźć tanie, używane ubrania oraz własnoręcznie robioną oryginalną i niepowtarzalną ceramikę czy biżuterię.

13:00-17:00 – odbędzie się Łazarskie Pożegnanie Lata. Na terenie Koszar Kultury przy ulicy Matejki 62 organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych, między innymi spektakl teatru Fuzja, pokaz akrobatyczny grupy Abstrakt Show, warsztaty z klockami LEGO, warsztaty o tematyce EKO oraz naukę udzielania pierwszej pomocy.

19:00 – w galerii InBetweenArt rozpocznie się wykład profesora UAM Waldemara Kuligowskiego o odmiennych stanach świadomości. Profesor postara się odpowiedzieć na pytania „Czy warto lekceważyć sny?” oraz „Jak odróżnić ekstazę od aktorstwa?” Opowie również o szamanach i praktykach wudu.

20:00 – na dworcu letnim rozpocznie się 3-godzinna wycieczka wśród fortyfikacji XIX-wiecznych, drugowojennych i współczesnych. Organizatorzy w ciekawy sposób opowiedzą o ich historii i przeznaczeniu. Wycieczka nie uwzględnia zwiedzania podziemi.

Niedziela

10:00-19:00 Pasjonaci Podziemi zapraszają do swojego schronu. To niemiecka szczelina przeciwlotnicza, jedna z około 140 w Poznaniu. W godzinach 17:00-19:00 odbędzie się pokaz w całkowitej ciemności, z użyciem dymów oraz dźwięków.

11:00 – w Parku Cytadela odbędzie się piknik z LifeHouse. Organizatorzy zachęcają uczestników do zabrania ze sobą koców, jedzenia, piłek do siatkówki czy zestawów do badmintona. Sportowa integracja odbywa się w ramach pożegnania wakacji. Wstęp na piknik będzie wolny.

11:00 – rozpocznie się spacer po Wildzie. Przewodnicy oprowadzą po tenenach wildeckiego Ceglorza i ZNTK. Odpowiedzą również na pytania „Od czego zaczęła się historia przemysłu na Wildzie? Co dzisiaj dzieje się na terenach dawnych zakładów”

11:00-16:00 – na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie ósma odsłona cyklu rodzinnych, prozdrowotnych festynów „Poznań w formie”. Na uczestników czekają zabawy, dzięki którym dowiedzą się o prawidłowej segregacji śmieci, a także spektakle dla dzieci i dużo zajęć o profilaktyce chorób układu krążenia.

12:00-16:00 – w parku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ul. Droga Dębińska 21 odbędą się 16. urodziny Zakamarków. W programie warsztaty, podchody i zabawy związane z ulubionymi bohaterami. „Zakamarkowe książki” przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku i młodszych nastolatków. Ponadto z okazji 16. urodzin zasadzonych zostanie 16 nowych drzew. Wstęp darmowy.

14:00 – na Scenie Food Fyrtel w Posnanii odbędzie się teatrzyk dla dzieci „Circus”. Będzie to niezwykłe widowisko teatralno-akrobatyczne. Najmłodsi będą mogli podziwiać akrobatykę, żonglerkę, monocykle, ludzi na szczudłach, klaunadę, kobietę gumę, drabinę cyrkową, diabolo oraz teeterboard.

19:30 – w Galerii MM rozpocznie się kolejny seans z serii Familijnego Kina Letniego Na Tarasie. Tym razem organizatorzy zapraszają na film „Był sobie pies 2”. Bohater filmu Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl