Co w sobotę w Poznaniu? Darmowe atrakcje dla dzieci, koncerty i zwiedzanie

Dziś sporo atrakcji dla poznaniaków i poznanianek w każdym wieku. Od bezpłatnych warsztatów dla dzieci, przez koncerty po zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

 

Warsztaty dla dzieci – Czytaty 6 zmysłów: wzrok 

Jak postrzegamy kolory i to, co nas otacza? Jak patrzeć, żeby zobaczyć? Na co patrzymy, oglądając obraz? I czy osoby z niepełnosprawnością wzroku chodzą do muzeum? O tym i o wielu innych tajemnicach związanych ze sztuką patrzenia opowie Katarzyna Drozdowska-Sawińska z działu edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat i rodziców.

Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19 (sala 5),

Godz. 12:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na stronie biblioteki

Koncerty na placu Wolności: Pablopavo i Ludziki

Na placu Wolności zagra Pablopavo, czyli Paweł Sołtys. Artysta swój pierwszy zespół założył w wieku 15 lat, z kolegami. Markę wyrabiał w sound-systemie Zjednoczenie, z którego później powstała grupa Vavamuffin. Obecnie Pablopavo nagrywa płyty z kolejną formacją – Ludzikami. Artysta pojawił się gościnnie na około pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców, jest zdobywcą wielu nagród.

Plac Wolności

godz. 20:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie Estrady Poznańskiej.

Koncert na Plaży Wilda – Marcin Maciejczak

Marcin Maciejczak już pierwszym singlem „Jak gdyby nic” (platynowa płyta, ponad 11 mln odsłon na YouTube i prawie 5 mln streamów w Spotify) wyraźnie określił swoją muzyczną drogę i udowodnił, że będąc zwycięzcą talent show nie trzeba iść utartymi ścieżkami, aby odnieść spektakularny sukces. Swoją dojrzałość i wyjątkową wrażliwość potwierdził debiutanckim albumem, co doceniła publiczność i krytycy.

Plaża Wilda Eco Village, ul.Piastowska 71,

Godz. 20:00

Bilety: 25 zł

Szczegóły dostępne na Facebooku.

Przechadzki – Lato z Grupą Przewodników PoPoznaniu.pl – Straszne historie 3

„Straszne historie” powracają. Podczas dwóch pierwszych części spaceru w poszukiwaniu duchów, zjaw i niebezpiecznych miejsc uczestnicy przemierzyli Stare Miasto, Chwaliszewo i Ostrów Tumski. Tym razem pora ruszyć na zachód. Ten również w Poznaniu może okazać się całkiem dziki. Scena, na której poznaniakom ukazał się diabeł, lokale, gdzie padły śmiercionośne strzały i państwowa instytucja zatrudniająca antychrysta – to tylko kilka miejsc i historii na trasie spaceru w kierunku Dzielnicy Zamkowej. Czeka nas wycieczka, że aż strach się bać.

Początek na pl. Wolności (przy fontannie Higiei), zakończenie – pl. Mickiewicza,

3 tury do wyboru: godz. 10, 16 i 21,

Wstęp wolny,  jednak na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem,

Więcej informacji można znaleźć na stronie popoznaniu.pl.

Miastoobraz: plac Bernardyński

Miastoobraz to świetna okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. W ramach wydarzenia historyczne i współczesne oblicza placów, skwerów i zaułków znajdujących się na Trakcie Królewsko-Cesarskim staną się przestrzenią rozmaitych eksploracji. Miejscem pierwszej edycji będzie plac Bernardyński i jego najbliższe otoczenie. Podczas spaceru okolica ta odkryje mało znane epizody ze swojej przeszłości. Uczestnicy poznają też najciekawsze i najbardziej fotogeniczne zaułki warte uwiecznienia aparatem. Zabytkowa przestrzeń placu wzbogaci się o archiwalne fotografie, a targowe stragany staną się miejscem warsztatów o zdecydowanie współczesnej tematyce – znaczenia zieleni miejskiej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Plac Bernardyński,

Godz. 12.00-17.00,

Wstęp wolny,

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Soboty z „Rękodzielnymi”

Opowieści o poznańskim rzemiośleWspółcześni rzemieślnicy i rzemieślniczki- kim są? Jakie zakłady prowadzą? Jak poszukują swojego miejsca we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Na wystawie „Rękodzielni” prezentowana jest historia dziesięciu poznańskich pracowni rzemieślniczych. Takich, które działają w naszym mieście od wielu lat i tradycje rzemieślnicze przechodzą tam z pokolenia na pokolenie. Ekspozycji towarzyszą spotkania z bohaterami wystawy. W najbliższą sobotę będzie można porozmawiać z  introligatorem Grzegorzem Lewandowskim, cukiernikiem Robertem Weberem oraz krawcem Karolem Rzeszutko.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 1,

Godz. 16:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na stronie Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl