Co pyli w Poznaniu? Kalendarz alergików

Rośliny pylą prawie cały rok, jednak alergicy szczególnie męczą się wiosną i latem, ponieważ wtedy pyli najwięcej, uczulających roślin. Co pyli w kwietniu w Poznaniu?

Kalendarz pyleń przygotowywany jest zawsze dla alergików. Nie tylko okres pylenia roślin ma znaczenie, ale też prognoza pogoda, która sprzyja niektórym uczuleniom.

W Polsce wyróżniamy cztery piłki: drzew, traw, chwastów i grzybów. Rośliny pylą cały rok, jednak alergicy męczą się najwięcej w okresie od wiosny do lata. Stężenie konkretnych pyłków w powietrzu jest wówczas najwyższe. Obecnie, w kwietniu w Poznaniu najbardziej pyli topola i brzoza. Kolejno wierzba, olsza, a najmniej trawy, alternaria i cladosporium (grzyby). Osoby uczulone powinny unikać przebywania na świeżym powietrzu lub brać leki odczulające. Najlepiej wychodzić pod wieczór lub po deszczu. Pogoda jest ważna, ponieważ ogranicza lub wzmacnia kontakt z alergenem.

fot. Łukasz Gdak

Jaka pogoda w kwietniu?

Okres wzmożonego pylenia i wysoka temperatura (słoneczny dzień) negatywnie wpływają na alergików. Nie tylko wychodzenia na zewnątrz wzmacnia alergię, ale też wietrzenie domu (pyłki wlatują do pomieszczenia). Dobrą wiadomością dla alergików są deszcze, ponieważ zmniejszają one unoszące się pyłki w powietrzu.

W środę, 10 kwietnia temperatura w ciągu dnia ma wynosić ok. 16 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo opadów wynosi 51 proc. W czwartek, 11 kwietnia pogoda ma wynieść 18 stopni Celsjusza, prawdopodobnie bez opadów (4 proc.). Kolejno: piątek (18°C, szansa na opady 8 proc.), sobota (22°C, szansa na opady 16 proc.), niedziela ( 20°C, szansa na opady 21 proc.).

fot. Łukasz Gdak

Kalendarz pyleń. Poznań

Kalendarze pyleń przygotowywane są dla alergików. Wynikają z tego, że stężenie pyłków roślin zmienia się na przestrzeni lat. Podawane wartości są zawsze uśrednione. Wyniki przedstawia się na podstawie o stężenie pyłku danej rośliny w objętości 1 m3 powietrza na dobę.

Najwięcej pyłków unosi się zawsze o poranku, popołudniem i wczesnym wieczorem. W nocy spada liczba pyłków, dlatego mieszkania alergików najlepiej wietrzyć późnym wieczorem lub nocą. Po powrocie z zewnątrz warto wziąć prysznic, który spłukuje pyłki ze skóry i włosów. W przypadku mieszkania, które przecież w okresie wiosenno-letnim trzeba wietrzyć, najlepiej się sprawdzi przetarcie mebli na mokro. Sklepy oferują też oczyszczacze powietrza z filtrami przeciwpyłkowymi. W aptece zaopatrzyć się można w leki na alergię, te jednak najlepiej, aby przepisał lekarz.

Do objawów alergii zalicza się: kichanie, suchy kaszel, swędzenie oczu, nosa, gardła, katar sienny, zaczerwienienie spojówek, uczucie zablokowanego nosa. Kontakt z alergenem może też prowadzić do objawów towarzyszących: senność, ból głowy, osłabienie organizmu.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Superkino zmierza do polskich kin? W Poznaniu tylko jedno kino oferuje podobną jakość

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl