Co można w komunikacji miejskiej, a co jest zabronione? Doprecyzowano przepisy

Po niespełna trzech latach od opracowania przez ZTM i uchwalenia przez Radę Miasta Poznania przepisów porządkowych zostały one znowelizowane i zaktualizowane.

Co można w komunikacji miejskiej

Z przepisów można się dowiedzieć, co w tramwaju i autobusie wolno, a co jest zabronione. Poprzedni dokument obowiązywał od początku 2021 r. Teraz wymagał nowelizacji i dostosowania do zmieniających się uwarunkowań społeczno-prawnych.

Przewóz bagażu w komunikacji miejskiej

W nowych przepisach porządkowych doprecyzowane zostały m.in. zapisy dotyczące przewozu bagażu, zwrócono uwagę również na zabezpieczenia dzieci przewożonych w wózkach. Pojawiły się także nowe zapisy, np. zakaz ruchu pojazdów, UTO (urządzeń transportu osobistego) i urządzeń wspomagających ruch w pojazdach i na przystankach. Wyjątkiem są m.in. wózki inwalidzkie lub pojazdy wykonujące na przystanku czynności porządkowe, remontowe lub modernizacyjne.

Dodano m.in. zapis dotyczący przewozu bagażu, w którym wprost zabrania się umieszczania i przewozu rzeczy na siedzeniach i w przejściach między siedzeniami. Zgodnie z nowymi zapisami nie wolno też umieszczać rzeczy w miejscach, które nie zapewniają możliwości ich swobodnego ominięcia przez pasażerów, w miejscach blokujących dostęp do kasowników oraz takich, w których nie ma możliwości niezwłocznego unieruchomienia rzeczy w razie jej niespodziewanego przemieszczania lub przewracania się, w tym na skutek nagłego hamowania lub nagłej zmiany toru ruchu pojazdu.

W przypadku podróży z dzieckiem w wózku nadal należy pamiętać o tym, aby wózek został  skutecznie unieruchomiony za pomocą hamulca lub blokady oraz ustawiony w wyznaczonym miejscu równolegle do osi pojazdu i tyłem dziecka do kierunku jazdy. Nowe zapisy wskazują jednak, że dziecko powinno być zabezpieczone za pomocą szelek bezpieczeństwa stanowiących wyposażenie wózka, a rodzic bądź opiekun musi przebywać podczas podróży przy wózku, co w razie potrzeby umożliwia jego natychmiastową reakcję. To istotne m.in. w razie  nagłego hamowania.

W pojazdach i na przystankach obowiązują również wynikające z innych ustaw zakazy, między innymi:

  • palenia wyrobów tytoniowych i ziołowych oraz używania papierosów elektronicznych (ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych),
  • spożywania napojów alkoholowych (ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi),
  • wnoszenia i przewozu środków odurzających oraz substancji psychotropowych i psychoaktywnych (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii),
  • umieszczania plakatów i haseł wyborczych na przystankach bez zgody zarządcy   (ustawa Kodeks wyborczy),
  • urządzania gier hazardowych (ustawa o grach hazardowych),
  • przewozu broni i amunicji przez osoby nieuprawnione (ustawa o broni i amunicji).

Zobacz też: Nietypowa pasja motorniczego MPK. Buduje autobusy i tramwaje z klocków LEGO

Źródło: ZTM

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl