Co w sobotę w Poznaniu? Świąteczne atrakcje, koncerty, mnóstwo wydarzeń

W sobotę do świątecznych przestrzeni dla poznaniaków dołączy Plac Kolegiacki, gdzie rozpocznie się Betlejem Poznańskie, ale także na Jarmarku Świątecznym MTP nie zabraknie atrakcji. Tam kolejny bezpłatny koncert.

SOBOTA

Betlejem Poznańskie na placu Kolegiackim 

Jarmark na placu Kolegiackim rozpocznie się w sobotę, 3 grudnia. Tego dnia o godz. 17:00 będzie można obejrzeć spektakl Teatru Fuzja „Takich Świąt jeszcze nie było”, w niedzielę natomiast, w samo południe będzie można wziąć udział w nietypowym wykonaniu „Cichej nocy”. Kolęda zaprezentowana zostanie w polskim języku migowym. W sobotę o godz. 16:30 prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oficjalnie rozświetli miejską choinkę – pierwotnie miał zrobić to w niedzielę, ale data została zmieniona ze względu na mecz reprezentacji Polski na mundialu. W czasie trwania jarmarku odwiedzający będą mogli kupić na stoiskach m.in. rękodzieło, grzane wino oraz świąteczne smakołyki. 

Plac Kolegiacki

Godz. 11:00-20:00 (codziennie)

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie

Jarmark Świąteczny na MTP

3 grudnia 2022 (sobota)
11:00 – 20:00 Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych (Pawilon PCC, poziom 0)

11:00 – 15:00 Warsztaty świąteczne dla dzieci i młodzieży z Lasami Państwowymi (teren przy scenie)

12:00 – 13:00 Teatrzyk dla dzieci „Tajemnice Świątecznych zabawek” (scena)

17:00 – 18:00 Świąteczny koncert zespołu „Shake The Tree” (scena)

19:00 – 21:00 Dyskoteka na lodzie z udziałem łyżwiarzy z Klubu Łyżwiarstwa Figurowego – Skating Poznań (lodowisko)

Jarmark na rynku Łazarskim

Betlejem Poznańskie pojawi się także na Łazarzu. Na odwiedzających rynek Łazarski czekają m.in. stoiska wystawców ze świątecznymi smakołykami i grzańcem, koncerty, spektakle, warsztaty oraz pokaz rzeźbienia w lodzie. Ponadto w sobotę zmodernizowane targowisko obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny. Z  tej okazji na mieszkańców czeka tort, koncert zespołu Golden Collective, pojawi się także Św. Mikołaj na motorze. . 

Rynek Łazarski

Godz.: piątki 11:00-19:00, sobota-niedziela 11:00-20:00; wtorek-czwartek 12:00-19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Rynek Rozmaitości Jeżyckich 

Na wydarzeniu pojawi się aż 80 wystawców, w tym 18 lokalnych restauratorów z potrawami z całego świata. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. koncerty, spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci oraz pokaz ogniowy. Dodatkowo pojawią się również stanowiska z jedzeniem z różnych stron świata, wino, słodycze, rękodzieło, ozdoby świąteczne, ceramika, książki, biżuteria z tradycyjnych manufaktur oraz zabawki dla zwierząt.

Rynek Jeżycki

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Ulica dla dzieci

Wspólne gry i zabawy podwórkowe, strefa łamigłówek czy karaoke – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na najmłodszych poznaniaków i poznanianki na „Ulicy dla dzieci”. Pierwsze z cyklu czterech spotkań odbędzie się już w najbliższą sobotę, 3 grudnia.,,Ulica dla dzieci – Ulica dla wszystkich” to pomysł na przestrzeń, która – zazwyczaj otwarta dla ruchu zmotoryzowanego – na kilka godzin zostanie tymczasowo zamknięta i udostępniona dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom.

Park Rataje (plac z fontanną)

godz. 15:00-20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Klub Gier Fantastycznych 

W piątek po raz trzeci odbędzie się spotkanie z grami planszowymi organizowane przez Centrum Szyfrów Enigma oraz Klub Gier Fantastycznych. Uczestnicy będą mogli zagrać w planszówki ze znajomymi. Klub w swojej bazie ma tytuły takie jak: „Sen”, „Wirus”, „Projekt Miasteczko”, „Neuroshima Hex”, „Diamenty” oraz wiele innych.

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78

Godz. 10:00 

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„Życie. Main Station”

Jest to spektakl, który powstał podczas zajęć Studia Teatralnego. Całość, zarówno temat, postaci, sceny, jak i dialogi stworzone zostały podczas pracy zespołowej. Przedstawienie opowiada historię pasażera, który poczuł brak sensu i celu życia. W tej sytuacji został poproszony przez Konduktora do Pociągu. Tam szuka swojego miejsca w różnych przedziałach, zajmowanych przez rozmaite osoby. Odnalezienie pustego przedziału nie przełoży się jednak na odnalezienie spokoju. Widzowie podczas spektaklu dowiedzą się, kim jest pasażer. 

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 19:00 (sobota, niedziela)

Bilety: 10 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Zwiedzania kuratorskie wystawy „Od Bieli Do Czerni”

Wystawa w Muzeum Historii Ubioru przedstawia dzieje strojów ślubnych i pogrzebowych. Ubrania te wymagały stylu ceremonialnego, podobnie jak dziś. Zwiedzający dowiedzą się, czy czarny był wyłącznie odcieniem żałobnym oraz ile odcieni ma kolor biały. Dodatkowo uzyskają odpowiedź na pytanie, jak ścierały się ze sobą kwestie rozsądnego gospodarowania ubiorem i potrzeba podkreślenia swojego statusu materialnego. Oprowadzać po wystawie będzie Anna Moryto.

Muzeum Historii Ubioru, ul. Kwiatowa 14/2

Godz. 13:00

Bilety: od 7 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl