Cisza! Trwa zwiedzanie. Centrum Szyfrów Enigma otwiera się na tych, którzy źle znoszą hałas

Centrum Szyfrów Enigma wprowadza tzw. ciche godziny. Robi to w trosce o komfort zwiedzania m.in. osób wysoko wrażliwych, czy będących w spektrum autyzmu.

18 czerwca przestrzeń w Centrum Szyfrów Enigma zapanują „ciche godziny”. Przestrzeń wystawiennicza zostanie wyciszona i rozjaśniona. Odwiedzający będą mieli ponadto możliwość wypożyczenia słuchawek wygłuszających lub odpocząć chwilę w specjalnym pokoju. Wszystko po to, aby osoby w spektrum autyzmu, neuroatypowe lub wysoko wrażliwe mogły w komfortowych dla siebie warunkach zapoznać się z ekspozycją.

Taka możliwość powtórzy się w Centrum Szyfrów Enigma kilka razy w roku.

– O dostępność naszej ekspozycji dbamy naturalnie również na co dzień. Przestrzeń dostosowana jest do osób poruszających się na wózkach oraz wyposażona w tyflografiki. Na ekspozycji znajduje się niewielki pokój wyciszenia oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnością – mówi Hubert Okonowicz, specjalista ds. promocji Centrum Szyfrów Enigma. – Ponadto jesteśmy pierwszą w Polsce instytucją, która posiada audioprzewodnik ze ścieżką w języku łatwym do zrozumienia. Dowodem naszych działań na rzecz dostępności jest otrzymanie w ubiegłym roku prestiżowej nagrody Lidera Dostępności – dodaje.

fot. Łukasz Gdak

Specjalne zajęcia dla dzieci

W muzeum prowadzone są również zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół specjalnych.

– Pod koniec ubiegłego roku do oferty edukacyjnej Centrum Szyfrów Enigma dołączyły nowe zajęcia dedykowane szkołom specjalnym. Zajęcia są dostosowane do potrzeb uczennic i uczniów i cieszą się dużym zainteresowaniem. Dwa tematy zajęć do wyboru to „Świat robotów”, podczas których wykorzystujemy roboty oraz proste systemy programowania oraz „Na podwodnej łodzi”, podczas których przeprowadzamy proste doświadczenia i łamiemy szyfry w pomieszczeniu przypominającym wnętrze podwodnej łodzi – opisuje Hubert Okonowicz.

Czytaj także: Znana sieć bankomatów protestuje. Możesz mieć problem z wypłatą pieniędzy | wpoznaniu.pl

źródło: Poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl