Chrząszcz brzmi w trzcinie w Poznaniu

W Polsce żyje obecnie 6200 gatunków chrząszczy, spośród których nieliczne są gatunki chronione, a coraz liczniejsze są ich grupy zagrożone wyginięciem. Dla ochrony tych zwierząt oraz popularyzacji wiedzy o chrząszczach powstał edukacyjno-badawczy projekt „Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny”.

Inicjatywa ta została zrealizowana przez Wielkopolski Park Narodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli owadów oraz znaczenia parków narodowych w ochronie cennych gatunków fauny.

W ramach projektu został wydany kalendarz na rok 2023, który przedstawia zdjęcia i opisy różnych gatunków chrząszczy żyjących w Wielkopolskim Parku Narodowym. Powstała także gra terenowa, polegająca na zdobywaniu informacji, kryjących się w rozmieszczonych w różnych częściach Parku.

Przewidziana jest też nagroda dla uczestników gry – osoby które wezmą udział, otrzymają komplet materiałów edukacyjnych. Dla dzieci zostały przygotowane puzzle, memory terenowe o tematyce entomologicznej oraz materiał filmowy na temat ochrony chrząszczy. Za pomocą przygotowanych środków edukacyjnych, realizatorzy projektu chcą dotrzeć do odbiorców różnych grup wiekowych, głównie szkół podstawowych i średnich.

Organizatorzy projektu “Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny” ostrzegają: “stąpając po leśnych ścieżkach, uważajmy na chrząszcze. To piękne i niezwykle pożyteczne owady, które pełnią nieocenioną rolę w naszym ekosystemie”.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl