Chrystusowcy walczą z ofiarą księdza-pedofila

Zakon Chrystusowców przegrał w sądzie z ofiarą księdza-pedofila należącego do ich zakonu. Sąd nakazał wypłatę miliona złotych odszkodowania wielokrotnie gwałconej i więzionej w dzieciństwie kobiecie. Chrystusowcy złożyli dziś kasację i zapowiadają sądową walkę o zmianę wyroku.

Adwokat ofiary księdza-pedofila zwraca przede wszystkim uwagę na to,że ofiara księdza miała nadzieję na zakończenie sprawy po prawomocnym wyroku i próbę układania sobie życia. Nie pozwolą jej jednak na to łatwo Chrystusowcy. Zakon choć przegrał proces i wypłacił milion złotych odszkodowania, właśnie złożył kasację, a to oznacza dalszą sądową walkę i przedłużające się poczucie niepewności ofiary.

Ksiądz Roman przez ponad rok więził, gwałcił i bił 13-latkę. Gdy tej udało się poprosić o pomoc, została uwolniona,a duchowny stanął przed sądem. Sąd pierwszej instancji orzekł osiem lat bezwzględnego więzienia dla księdza Romana. Kolejne instancje jednak tak łagodziły wyrok, że ostatecznie jedyną karą było cztery i pół roku leczenia psychiatrycznego na oddziale więziennym. Po zakończeniu wyroku ksiądz…trafił do podpoznańskiego Puszczykowa. Gdy sprawa wyszła na jaw, został przeniesiony. Dopiero po kolejnej medialnej burzy księdza-pedofila wydalono z zakonu i stanu kapłańskiego.

Chrystusowcy od początku kwestionowali winę i odpowiedzialność zakonu za te sprawę. Sędzia stwierdziła jednak, że to właśnie zakon wysłał tego zaburzonego mężczyznę do pracy z dziećmi.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl