Materiał partnera

Chrom w diecie: skąd go czerpać i dlaczego jest ważny?

Dużo mówi się o korzyściach, jakie przynosi organizmowi chrom. Czy wiesz, jaką rolę on odgrywa, za co jest odpowiedzialny i w jakich produktach się znajduje? A może w twoim przypadku niezbędna okaże się suplementacja chromu? Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj!

Rola chromu w organizmie – właściwości

Chrom pomaga w przenoszeniu glukozy z krwi do komórek, co umożliwia jej wykorzystanie jako źródła energii. To z kolei wpływa na poziom energii i wytrzymałość, co może być istotne zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i tych dążących do utrzymania zdrowej wagi ciała. Ponadto chrom może poniekąd wpłynąć na kontrolę apetytu, co jest szczególnie ważne dla osób prowadzących zdrowy tryb życia i starających się utrzymać odpowiednią dietę lub schudnąć.

Dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom chromu?

Niedobór chromu może prowadzić do trudności w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Przyjmuje się też, że niedobór ten dodatkowo może również wpłynąć na metabolizm tłuszczów, utrudniając utrzymanie zdrowej masy ciała.

Źródła chromu w diecie – co warto jeść?

Wartościowe źródła chromu można znaleźć (choć nie zawsze w wystarczających ilościach) w różnych produktach spożywczych. Należą do nich między innymi pełnoziarniste produkty zbożowe (chleby, makarony, kasze, płatki śniadaniowe), orzechy (włoskie, ziemne), migdały, nasiona, a także niektóre warzywa (brokuły, szpinak, marchew i ziemniaki). Jednak jednym z najbogatszych źródeł chromu jest wołowina, wieprzowina i drób.

Warto zaznaczyć, że dieta zróżnicowana i bogata w produkty spożywcze z wielu grup ma większe szanse na dostarczenie organizmowi pewnych ilości chromu. Jednak jeśli ktoś ma szczególne obawy dotyczące niedoboru chromu lub ma określone problemy zdrowotne, warto rozważyć suplementację pod nadzorem specjalisty.

Dobrej jakości suplementy kupisz tutaj: chrom w Nowa Farmacja.

Załącznik:
chrom.jpg

Kiedy konieczna jest suplementacja chromem?

Suplementacja chromem może być konieczna w niektórych przypadkach. Chodzi szczególnie o osoby z cukrzycą typu 2, którym przyda się dodatkowe wsparcie w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Podobnie jak suplementy z chromem mogą rozważyć osoby, których dieta jest uboga w produkty mięsne, produkty pełnoziarniste i inne źródła chromu. Co ważne, pewne warunki zdrowotne, takie jak przewlekły stres, choroba czy intensywny wysiłek fizyczny, także mogą prowadzić do nadmiernych strat chromu przez organizm, więc zalecane jest uzupełnienie tego poziomu.

Suplementy z chromem – co masz do wyboru?

Suplementy z chromem dostępne są w kilku wariantach. Możesz zdecydować się na klasyczne tabletki do połykania bądź też na tabletki do rozgryzania i żucia. Alternatywą są jeszcze kapsułki. Wszystkie są pakowane albo w buteleczki, albo w blistry – od mniejszych, zawierających 30 sztuk, po większe, które mieszczą 60, 90, a nawet 100 suplementów. Wystarczy, że wybierzesz formę, która najlepiej ci odpowiada.

Co ciekawe, niektóre preparaty mają wyższe stężenie, a inne – zwłaszcza te mające wspomóc odchudzanie – dodatkowe składniki, jak na przykład jod, witamina B3, chitosan, insulina czy cynk, tak by zapewnić szersze działanie i lepsze efekty.

Jak wynika z powyższego, chrom pełni ważne funkcje w organizmie i warto utrzymywać go na odpowiednim poziomie. Jeśli nie da się tego zrobić dietą, wówczas pomocne są suplementy – ale zawsze pod nadzorem lekarza, który dobierze właściwą dawkę. Powodzenia!

Redakcja
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl