Miejsca związanie z początkami państwowości polskiej takie jak Poznań, Gniezno czy Ostrów Lednicki są powszechnie znane nie tylko Wielkopolanom. Jednak nasi przodkowie równolegle rozwijali wiele ośrodków na swoich ziemiach. Jednym z nich był gród w Kaliszu.
Dzisiejszy rezerwat archeologiczny, który znajduje się na terenie dawnego grodu, zbudowano w 2008 roku. Na obiekt składa się dziewięć drewnianych chat, dwupoziomowa brama obronna, fragment wałów ziemnych wraz z palisadą. To tylko część pierwotnych fortyfikacji, ale zwiedzający na miejscu mogą przyjrzeć się makiecie, która przybliża wygląd kaliskiej osady z okresu świetności.
Drewniane budynki mieszkalne i obronne wzniesiono w IX wieku, na niemal sto lat przed chrztem Mieszka I. Kaliski gród przez blisko cztery stulecia był prężnie rozwijającym się ośrodkiem. Według części historyków to stąd Piastowie rozpoczęli podbój ziem wielkopolskich. Obok Poznania i Gniezna to właśnie Kalisz był najważniejszą dla władców osadą. Gród został zniszczony w XIII wieku przez wojska Henryka Brodatego.
W Rezerwacie cyklicznie organizowane są wydarzenia promujące słowiańską kulturę. Podczas nich można bliżej przyjrzeć się codziennemu życiu naszych przodków. Turyści mogą poznać zasady trójpolówki, czyli metody uprawy pól rodem ze średniowiecza. W zagrodach na terenie rezerwatu hodowane są również owce wrzosówki, świnio-dziki, kozy, kury, pszczoły – charakterystyczne dla średniowiecznych osadników.
Rezerwat dostępny jest sezonowo, zazwyczaj od początku maja. Turyści mogą odwiedzać kaliski gród codziennie poza poniedziałkiem. Informacje na temat zwiedzania dostępne są na stronach miasta Kalisza.