Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Dzisiaj wszedł 100 tys. zwiedzający [ZDJĘCIA]

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu obchodzi wyjątkowy jubileusz. Sprzedano stutysięczny bilet na ekspozycję, a szczęśliwym nabywcą okazał się Maciej Grześ, 23-letni student informatyki. Centrum opowiada historię szyfrów oraz wkład polskich kryptologów w ich złamanie.

Od jesieni 2021 roku Centrum Szyfrów Enigma nie tylko prezentuje historię łamania szyfrów przez wieki oraz kluczową rolę polskich kryptologów w złamaniu szyfru Enigmy, ale także ich wpływ na rozwój świata cyfrowego. Przez ponad dwa lata Centrum nieustannie rozwija swoją ofertę, oferując najnowocześniejszą i najbardziej interaktywną ekspozycję w Poznaniu.

Oprócz ekspozycji, Centrum Szyfrów Enigma organizuje nowatorskie wycieczki, zajęcia edukacyjne i wykłady gości, które angażują zwiedzających w fascynujący świat kryptologii. Projekty takie jak „Szyfrodziewczyny” czy „ZYGA. Geniusz z Poznania” przywracają pamięć kobietom i postaciom jak Henryk Zygalski, którzy odegrali kluczową rolę w rozwijaniu nauki o szyfrach.

-Jestem bardzo zdziwiony i zadowolony, bo jeszcze nigdy nic nie wygrałem – mówi Maciej. – Sprawdzaliśmy co warto zobaczyć w Poznaniu, a przechodziliśmy obok i kojarzyłem, że jest tutaj jakaś instytucja, ale nigdy nie sprawdziłem, co tutaj tak naprawdę jest. Wymyśliliśmy, że fajnie byłoby coś zobaczyć, czegoś się dowiedzieć.

Maciej wraz ze znajomymi spędził na ekspozycji kilka godzin, a na zakończenie otrzymał od obsługi zestaw gadżetów i publikacji poświęconym Enigmie i poznańskim kryptologom.

Czytaj też: 2 lata inwazji Rosji na Ukrainę. W tych miejscach w Poznaniu można wesprzeć Ukrainki i Ukraińców [LISTA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl