To będzie najnowocześniejsze centrum senioralne. Wiemy jak będzie wyglądać

W Poznaniu powstanie największe w Polsce kompleksowe centrum senioralne. Na terenie dawnego szpitala miejskiego przy ulicy Szkolnej/Podgórna powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę oraz część przeznaczona na pobyt dzienny.

Kompleks składać się będzie z Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz części przeznaczonej na pobyt dzienny. Pomiędzy obiektami zaplanowano duży teren zielony. Część tego terenu będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

W Rezydencji będzie 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowej opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W kompleksie zaplanowano również Apartamenty dla Seniorów prowadzone w formule „assisted living”. To mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną.

fot. materiały prasowe

Drugą, równie ważną częścią kompleksu będzie klinika rehabilitacyjna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. “kuchenki terapeutyczne”, w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania. Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

fot. materiały prasowe

Powierzchnia całej inwestycji będzie wynosiła około 21 000 m2. W całym kompleksie (dom, klinika, apartamenty assisted living) przewidywane jest około 400 miejsc. Otwarcie kompleksu planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

Inwestycję zrealizuje ORPEA Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej. Firma jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych ORPEA, obecnej w branży od 1989 r. z potencjałem blisko 87 000 miejsc (ponad 850 placówek) w 10 krajach europejskich, a także w Brazylii i Chinach.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl