CBŚP rozbiło grupę oszukującą na podatku VAT. Straty państwa 76 milionów złotych

Wystawiali fikcyjne faktury za usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Funkcjonariusze z CBŚP rozbili kolejną grupę, która oszukiwała na podatku VAT. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić 76 mln zł. 

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od połowy 2018 roku na terenie województwa: zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie. To właśnie na terenie naszego regionu policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn). Członkowie grupy na zasadzie tzw. karuzeli podatkowej wyłudzali podatek VAT. Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu.

Kolejne podmioty gospodarcze odgrywające rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową — informują policjanci.

źródło : CBŚP

W trakcie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe.

źródło : CBŚP

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią. Dodatkowo zatrzymani usłyszeli również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT. Sześcioro podejrzanych (4 kobiety i 2 mężczyzn) sąd aresztował na 3 miesiące.

Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zbrodnia vatowska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl