Były komornik idzie do więzienia. Jest prawomocny wyrok

Były poznański komornik Michał R. został prawomocnie skazany na trzy i pół roku więzienia. Sąd apelacyjny uznał, że mężczyzna jest winny przywłaszczenia ponad 3,2 mln zł z kancelarii komorniczej, którą prowadził.

Nie na najmniejszych wątpliwości, że Michał R. nie miał prawa rozporządzać pieniędzmi z postępowania egzekucyjnych i wydawać ich w jakikolwiek sposób. Te pieniądze powinny trafić na konto depozytowe sądu. Komornik ich nie przekazał i dokonał przywłaszczenia-tak dziś argumentował sędzia Marek Kordowiecki, który ogłaszał wyrok.

Sąd apelacyjny w pełnił, odrzucił zaskarżenie wyroku, jakie złożyli obrońcy byłego komornika. Przed sądem chcieli udowodnić, że Michał R. mógł rozporządzać pieniędzmi, które zajął, ponieważ znajdowały się one w tzw. depozycie nieprawidłowym. Sąd jednak tę argumentację odrzucił, twierdząc, że wersja przedstawiona przez obrońców nie ma oparcia w przepisach prawa a były komornik po egzekucji powinien pieniądze natychmiast wysłać na konto depozytu sądowego.

Wyrok 3,5 roku więzienia i 10-letni zakaz wykonywanie zawodu jest wyrokiem prawomocnym.

Przypomnijmy, sprawa wyszła na jaw 2014 roku po kontroli poznańskiej izby komorniczej. Okazało się wtedy, że w kancelarii komorniczej Michała R. brakuje 3,2 mln zł. Sprawą zajęła się poznańska prokuratura, która oskarżyła go o przywłaszczenie pieniędzy. Jego proces ruszył we wrześniu 2016 roku.

W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy skazał nieprawomocnym wyrokiem Michała R. na trzy i pół roku więzienia i 10-letni zakaz wykonywania zawodu.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl