Choć z ul. Północnej widać jedynie wysokie żurawie, to prace przy budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego są już naprawdę zaawansowane. Większość wystawy mieścić się będzie pod ziemią.
– Zainspirowaliśmy się tymi wartościami, które przyświecały powstańcom – mówi Piotr Łosek, partner w pracowni WXCA, która zaprojektowała gmach nowego Muzeum. Stanie ono przy ul. Północnej, na terenie po lodowisku Bogdanka i u stóp Wzgórze Św. Wojciecha.
– Oparliśmy się na idei wspólnoty, która też i dzisiaj naprawdę nas jednoczy przy powstawaniu tej ważnej inwestycji – wyjaśnia Łosek, spoglądając niemal w otchłań głębokiego wykopu, w którym widać już muzealne podziemne kondygnacje.
Najwieksza część Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie pod ziemią
– Cztery budynki, które widać będzie z poziomu ulicy, specjalnie rozczłonkowaliśmy tak aby nie dominowały nad otoczeniem. Zostały ułożone wokół placu i stworzyły przestrzeń, która jednoczy – tłumaczy Łosek.


Źródło: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Spoglądając w dół, również i tam odnajdujemy odzwierciedlenie tej idei. Widoczna jest już tam konstrukcja tej części budynku, gdzie mieścić się będzie wystawa stała. To przede wszystkim obszerna podziemna rotunda.
– Będzie to najważniejszą na wystawie przestrzeń. To właśnie tu znajdzie się mapa Wielkopolski i kulminacyjny punkt zwiedzania wystawy – tłumaczy architekt z WXCA.
Stropy podziemnej części gmachu podtrzymywać będzie potężna kratownica. Dzięki takiemu zabiegowi konstrukcyjnemu zrezygnować można było z zaburzających przestrzeń filarów.
Jak jednak wejdziemy do zlokalizowanej poniżej poziomu zero części muzeum?



Źródło: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Każdy budynek będzie pełnił inną funkcję
Wejście znajdzie się w najwyższym i największym kubaturowo spośród czterech budynków.
– Ten podział na te cztery bloki jasno wynika również z podziału funkcji. Blok A to główne wejście, sklepik i mała kawiarnia. Znajda się tam również pomieszczenia dla administracji. Budynek B to budynek dedykowany edukacji, salon warsztatowy, biblioteka, czyli również przestrzeń dla mieszkańców, bo mamy w nim funkcję edukacyjną. Budynek C to stricte miejsce pracy dla technologów muzealnych. Tam, gdzie dzieje się cała magia konserwacji obiektów muzealnych. Budynek D dedykowany będzie natomiast zgodnie z obecnymi trendami wystawom czasowym – kończy szybki przegląd muzealnych naziemnych stref Adam Mierzwa z pracowni WXCA, współautor projektu.
Architekci starali się tak wkomponować muzeum w istniejący teren, by nie usuwać stąd cennych przyrodniczo platanów.
– Widać, że bliskość wykopu im nie zaszkodziła. Wypuściły liście i wyglądają świetnie – cieszyli się podczas zwiedzania placu budowy odpowiedzialni za projekt Muzeum architekci. To dla nich ważne, bo właśnie zieleń jest ważnym elementem tego założenia.
Zieleń i szlachetne materiały
Korespondować z nią będzie elewacja. Stanowić będzie ją naturalny kamień sprowadzany z Hiszpanii. Naturalnych surowców ma być jednak znacznie więcej. We wnętrzach zagości bowiem naturalne drewno, czy mosiądz.



Źródło: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Gmach Muzeum Narodowego ma być jednak nie tylko miejscem ekspozycji powstańczych artefaktów. Jego wnętrza wypełniać ma przede wszystkim idea i wielkopolski punkt myślenia. Między innymi z tego powodu już teraz inwestor powstającego budynku, czyli Marszałek Województwa Wielkopolskiego chce jednoczyć Wielkopolan wokół inwestycji. W tym celu wyemitowano cegiełki.
– Finansowanie obiektu jest zabezpieczone przez budżet Województwa, jak i budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cegiełki są głównie elementem uspołecznienia tego procesu powstawania muzeum. Mają być takim elementem zachęty do uczestniczenia we wspólnocie, która będzie to muzeum wypełniała treścią – zwraca uwagę Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Cegiełki dostępne będą w postaci bonów.
Naród sobie. Marszałek wierzy, że Wielkopolanie dołożą się do inwestycji
– Nawiązujemy w ten sposób do chlubnej wielkopolskiej tradycji; wszak w podobny sposób tworzono w 1929 roku w Poznaniu zakończoną sukcesem Powszechną Wystawę Krajową, którą wsparło finansowo wiele instytucji oraz indywidualnych osób. Podobnie było z uruchomionym nieco wcześniej, w 1927 roku Radju Poznańskim. Wielkopolanie zgromadzili wówczas pieniądze na postawienie nadajnika, przygotowanie studia nadawczego, pozyskali też subkoncesję umożliwiającą emisję programu – informuje Urząd Marszałkowski.
Zdaniem Marka Woźniaka wielu Wielkopolan i to wcale nie tylko potomków Powstańców Wielkopolskich chciałoby mieć taką cegiełkę, jako dowód wsparcia tej ważnej idei. W sprzedaży są już cegiełki o nominałach 100, 200, 500 i 1000 zł. Cegiełki to faktycznie świetna pamiątka. Zostały zaprojektowane i wydrukowane przez specjalistów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

fot. wPoznaniu.pl
Kiedy Muzeum będzie można zwiedzać?
Testowe uruchomienie obiektu planowane jest na połowę 2027 r. Nim jednak ten moment nastąpi, ważnym kamieniem milowym w jego realizacji będzie organizacja wystawy stałej. Ta w atrakcyjny, nowoczesny i czytelny sposób opowie historię blisko 200 lat wielkopolskiej drogi do niepodległości. Właśnie ukończono prace nad jej projektem. Do wakacji ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę.
Projekt wystawy stałej zaproponowała firma Trias AVI. Ekspozycja ma mieć charakter modułowy i narracyjny. Jej siłą będzie kolekcja ponad 2 tys. oryginalnych eksponatów, ale nie tylko. Uzupełniona będzie o nowoczesne urządzenia i techniki wykorzystywane we współczesnym muzealnictwie oraz efektowną scenografię. Historię związaną tym ważnym wydarzeniem opowiedzą nam Powstańcy. Poznamy ich z imienia i nazwiska. Ich twarze i sylwetki, będziemy spotykać na każdym kroku podczas zwiedzania Muzeum.
Nowa ekspozycja będzie dziesięciokrotnie większa od obecnego muzeum w Odwachu na Starym Rynku.
Znany jest już też projekt logo nowego Muzeum. Opiera się na treflu wielkopolskim, historycznym symbolu Powstania Wielkopolskiego. Wykorzystanie go podkreśla patriotyczne wartości i ducha walki, które towarzyszyły Powstaniu. Trefl w uproszczonej, graficznej formie, składa się z trzech przeplatających się pętelek, spiętych podstawą. To symboliczne przedstawienie jedności i siły, które były kluczowe w Powstaniu.




















fot. wPoznaniu.pl