Spółka Beyond.pl poinformowała, że pracuje nad zwiększeniem mocy kampusu w Poznaniu. Pozwoli to na obsługę zaawansowanych potrzeb klientów z branży AI. Jak zmieni się kampus, na którym znajduje się budynek. W 2016 r. był wybrany „Bryłą Roku”.
Data Center 2 należy do spółki Beyond.pl, którą zarządza Kulczyk Investments. Na terenie kampusu przy ul. Kręglewskiego znajduje się budynek Data Center 2 o mocy docelowej 42 MW, który zaliczany jest do grona najbezpieczniejszych obiektów w Europie. Działa od 2016 roku. To jedyne centrum danych multi-tier w Unii Europejskiej z certyfikatem ANSI/TIA-942 Rated 4 i normą EN 50600 Klasa 4 dla aktywnych komór, które potwierdzają najwyższe standardy bezpieczeństwa tego obiektu. Obok pojawią się nowe przestrzenie do obsługi klientów z branży AI.
– Jesteśmy gotowi do uruchomienia inwestycji w nowych przestrzeniach kolokacyjnych na kampusie w Poznaniu. To odpowiedź na zmiany potrzeb rynku, przede wszystkim na zapotrzebowanie ze strony spółek z sektora AI – powiedział Wojciech Stramski, Prezes Zarządu w Beyond.pl. – Zabezpieczyliśmy grunty, energię elektryczną i zasoby potrzebne do szybkiego uruchomienia przestrzeni pod zapotrzebowania projektów kolokacyjnych, nawet najbardziej wymagających. Co ważne, możemy dopasować parametry pod konkretne oczekiwania klienta – dodaje.
Wykorzystają zrównoważone rozwiązania
Beyond.pl przyznaje, że mimo zwiększenia mocy kampusu, pozostanie w 100 proc. zasilana energią odnawialną. Spółka jest pierwszym operator centrów danych w Polsce, który uruchomił zasilanie obiektów wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii.
– Transformacja cyfrowa powinna przebiegać w zrównoważony sposób. Dlatego dbamy o to, by nasze centra danych były zasilane energią, która pochodzi ze źródeł odnawialnych. Robimy też wszystko, by minimalizować zużycie zasobów – mówi Wojciech Stramski.
Sam budynek Data Center 2 został zbudowany z betonu i stali w estetyce high-tech. Powstał z użyciem prefabrykatów, które pochłaniają nawet najmniejsze drgania, dzięki czemu przechowywane w nim urządzenia są dobrze chronione. W 2016 r. budowla otrzymała architektoniczną nagrodę „Bryła Roku 2016”.
Czytaj także: Ta ważna trasa będzie jak nowa. Kierowcy już mogą zazdrościć rowerzystom