Nie było podstaw do wydania unieważnienia, a możliwość jego stwierdzenia już się przedawniła – orzekł sąd i unieważnił decyzje o wstrzymaniu budowy zamku w Stobnicy.
Unieważnienie pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy zostało oficjalnie zniesione przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Swoją decyzję sąd uzasadnił dwoma argumentami. Po pierwsze nie było podstaw, żeby takie unieważnienie wydać. Po drugie, możliwość stwierdzenia nieważności już się przedawniła a decyduje o tym artykuł 37b. prawa budowlanego.
Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat. – stanowi artykuł 37b prawa budowlanego.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego pozwolenie na budowę zamku w Stobnicy w sierpniu 2021 roku zniósł. Inwestor od tej decyzji się odwołał. Do sprawy będzie musiał teraz odnieść się jeszcze Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Od decyzji odwołać się może natomiast Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na razie jednak budowa zamku w Stobnicy może ruszyć dalej.
Budowa zamku rozpoczęła się w 2015 roku. Zamek ma być wysokości wieżowca, mieć 14 pięter, a zamieszkać ma w nim sto osób. Wszystko to na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. W 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko. W sierpniu 2018r. minister środowiska polecił wszczęcie kontroli procesu wydania pozwolenia na budowę. Pod koniec kwietnia 2019 r. RDOŚ w Poznaniu poinformowała, że uchyliła decyzję z maja 2015 r.