Od czwartku, 5 września mieszkańcy Poznania znowu mogą korzystać z odcinka Wartostrady przy Mostach Berdychowskich. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) poinformowała o zakończeniu części prac na tym odcinku. Udostępniono wyłączone z ruchu trasy dla pieszych i rowerzystów.
W sierpniu udostępniono fragment pod mostem po stronie Chwaliszewa. Teraz mieszkańcy będą mogli korzystać również z górnej Wartostrady wzdłuż zachodniego brzegu Warty, pomiędzy mostem św. Rocha a parkiem Stare Koryto Warty. Po stronie Berdychowa udostępniono także dolny odcinek pod krótszym z mostów.
Otwarte fragmenty trasy zyskały nową nawierzchnię, dostosowaną do otaczającej infrastruktury. Spółka PIM podkreśliła również, że w czwartek otwarte zostanie skrzyżowanie ulic Berdychowo i Rychlewskiego, które po zakończeniu prac wykończeniowych uzyskało swój docelowy kształt. Prace obejmowały m.in. ułożenie płyt chodnikowych oraz nawierzchni drogi rowerowej.
Mimo postępu prac, niektóre elementy trasy pozostają zamknięte. Tyczy się to pochylni przy moście św. Rocha po stronie Chwaliszewa oraz na Berdychowie. Na Chwaliszewie prowadzi tam tymczasowy dojazd budowy, ale w ramach alternatywy piesi i rowerzyści mogą korzystać z pochyli przy parku Stare Koryto Warty. Korzystać można też z połączenia w rejonie mostu Królowej Jadwigi.
Budowa mostów Berdychowskich postępuje. Konstrukcje, które połączą Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo, opierają się już na swoich własnych fundamentach, po tym jak zdemontowano tymczasowe podpory. Wykonawca zakończył także prace związane z dźwigiem. To pozwoliło na rozpoczęcie budowy schodów terenowych na Ostrowie Tumskim.
Na dłuższym moście, między Chwaliszewem a Ostrowem Tumskim, prowadzone są obecnie prace antykorozyjne oraz instalacja rur teletechnicznych i elektrycznych. Z kolei na krótszym moście, prowadzącym na Berdychowo, zakończono prace nad odwodnieniem. Z kolei przygotowania do prac nawierzchniowych są na zaawansowanym etapie.
Nowe mosty Berdychowskie mają na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy kampusem Politechniki Poznańskiej a lewobrzeżną częścią miasta, w tym Starym Rynkiem. Powstające konstrukcje nie tylko będą miały nowoczesną architekturę, ale również zostaną wyposażone w chodniki, pochylnie, oświetlenie oraz elementy małej architektury.
Czytaj też: Pożar w byłej masarni