Brakuje krwi w centrum krwiodawstwa w Poznaniu

Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało specjalny komunikat, że w stolicy Wielkopolski brakuje niektórych grup krwi. 

W opublikowanym komunikacie przez CZK możemy przeczytać że – w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu brakuje krwi grupy: 0Rh- (minus) oraz 0Rh+ (plus). Niski stan krwi grupy: ARh- (minus) oraz ARh+ (plus).

Jeżeli ktoś może oddać tak cenny dar jakim jest krew, może zgłosić się do RCKiK w Poznaniu przy ulicy Marcelińska 44. Na oddanie można umówić się telefonicznie, rejestracja tel.: 61 886 33 54. Jeśli mamy pytanie dotyczące oddawania krwi, możemy wysłać maila na adres dzial.krwiodawcow@rckik.poznan.pl

Do końca sierpnia w wybrane dni, chętni będą mogli oddać krew w specjalnych ambulansach, m.in. na dworcu autobusowym przy Rondzie Rataje, na Placu Mickiewicza, zajezdni tramwajowej MPK przy Głogowskiej, w parafii św. Moniki na Strzeszynie i Concordii przy ul. Małachowskiego w Poznaniu.

Dawcami mogą zostać wyłącznie zdrowe osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które dobrowolnie zdecydują się na taki krok. Oddawać krwi nie mogą te osoby, które m.in. chorują na AIDS, są nosicielami wirusa HIV, chorowały na wirusowe zapalenie wątroby, mają kontakty seksualne z wieloma przypadkowymi partnerami, zażywają narkotyki, cierpią na cukrzycę, gruźlicę, łuszczycę, choroby serca i krwi, nowotwory i choroby naczyń krwionośnych.

Dawcy przysługuje dzień wolny od zajęć szkolnych lub pracy w dniu kiedy oddał krew, ekwiwalent 4500 kCal w postaci czekolad lub innych produktów żywnościowych.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl