Brak pełnych torów przy Okrąglaku? Miasto zapewnia, że wszystko się ułoży

Fragment torów tramwajowych wzbudził konsternację części mieszkańców centrum Poznania. Miasto wytłumaczyło, dlaczego na razie zbudowali jedynie część nowego łuku tramwajowego obok Okrąglaka. Pozostała część ma być położona nad piwnicami budynku, jednak nadal brakuje porozumienia z ich właścicielami. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania zapewnia, że to „końcówka końcówki” rozmów.

W ramach planowanej przebudowy centrum miasta miała powstać nowa trasa tramwajowa z ulicy 27 Grudnia w kierunku Mielżyńskiego. Na razie zbudowano fragment torów. Całości nie udało się jeszcze połączyć z powodu braku porozumienia z właścicielem Okrąglaka. To nad piwnicami zabytkowego budynku przebiegać ma linia tramwajowa.

W miejscu planowanego łuku torowego przy Okrąglaku układana jest tymczasowa nawierzchnia. Ogrodzenie budowlane będzie usunięte i otworzone dla pieszych. Jednakże to tylko przerywnik w procesie budowy, a nie ostateczne rozwiązanie.

Poznańskie Inwestycje Miejskie planują, że łuk tramwajowy powstanie, gdy tylko będzie to możliwe. Obecnie prowadzone są rozmowy z właścicielem Okrąglaka, które są już na etapie końcowym. Tory zostaną położone w późniejszym czasie, gdy tylko wszystkie kwestie zostaną uregulowane.

– Docelowo będą tutaj tory w związku z budową linii tramwajowych na ul. Ratajczaka. Natomiast nie jesteśmy jeszcze w stu procentach dogadani z właścicielami piwnic, które są pod łukiem. Z tego powodu nie mogliśmy jeszcze tych torów położyć, ale jak tylko podpiszemy konkretną umowę z właścicielami Okrąglaka, to przejdziemy do działań – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zapytany o etap rozmów, powiedział, że to „końcówka końcówki”. Dodał, że żadna ze stron nie będzie pokrzywdzona. – Na ten moment będzie chodnik. Prawoskręt w Mielżyńskiego będzie, gdy otworzymy Ratajczaka – dodał Solarski.

Wspomniał też o oficjalnym otwarciu Starego Rynku w Poznaniu.

– W zasadzie to mieszkańcu już dokonali tego otwarcia. Jeśli chodzi o prace, to są one w decydującej fazie. Niedługo uzyskamy pozwolenie. Wszystko będzie oddane zgodnie z prawem. Nie mogę podać konkretnej daty, ale jesteśmy na finiszu. Na ten tydzień planujemy montaż parasoli na ogródkach. Jesteśmy w kontakcie z restauratorami. Będzie się dużo działo na Starym Rynku – zapewnił Solarski.

Stary Rynek po remoncie (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Jarmark Wielkanocny na pl. Wolności

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl