Bohaterami Czerwca 1956 były też kobiety. Przypomni o tym skwer

Skwer Trzech Tramwajarek powstanie w Poznaniu, by zwrócić uwagę na fakt, że bohaterami Czerwca 1956 roku były także kobiety. Symbolicznie – trzy tramwajarki, które w czasie wydarzeń czerwcowych niosły biało-czerwoną flagę na czele robotniczego marszu.

Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska zostały uwiecznione na fotografii stając się jednym z symboli „czarnego czwartku”, za swoja postawę były szykanowane przez komunistyczne władze – pisze miasto na swoim portalu.

Trzy tramwajarki pamiętnego czerwca zatrzymały pojazdy i stanęły na czele pochody, ponieważ były pewne, że władze nie posunie się do użycia przemocy wobec kobiet.

Stało się jednak zupełnie inaczej. Jedna z kobiet została postrzelona przez policje w nogi, co później skończyło się amputacją. Druga została pobita, a trzecia – aresztowana. Po wydarzeniach czerwcowych były też wielokrotnie przesłuchiwane i zastraszane przez SB.

Skwer im poświęcony powstanie u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Miejsce jest obecnie rewitalizowane. Nadanie nazwy będzie skwerowi będzie możliwe dzięki zgodzie radnych.

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl