To pierwszy taki eksperyment na świecie – młode bociany z Opolszczyzny zostały wyposażone w miniaturowe kamery, które pokażą ich życie z zupełnie nowej perspektywy. To milowy krok w badaniach nad ptakami i dowód na to, że nauka, technologia i przyroda mogą iść w parze.
Wielka migracja bocianów białych od lat fascynuje zarówno mieszkańców wsi, jak i naukowców. Teraz po raz pierwszy w historii zobaczymy ją… z ptasiej perspektywy. Dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, inżynierów z firmy INTERREX-RINGS, pasjonatów przyrody i lidera branży energetycznej – firmy EDP – młode bociany z Opolszczyzny wyruszą w swoją pierwszą podróż do Afryki z wyjątkowym „plecaczkiem” na grzbiecie.
Miniaturowa kamera waży zaledwie 49 gramów – mniej niż 1% masy ciała ptaka – i została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i komforcie bocianów. Wyposażona w panel solarny i wydajny akumulator, nie tylko śledzi trasę przelotu, ale także rejestruje obraz z otoczenia: w locie, na odpoczynku, podczas interakcji z innymi ptakami. „Już nie tylko wiemy, gdzie bocian jest, ale możemy zobaczyć, co robi, z kim się spotyka i jak zachowuje się w środowisku naturalnym” – tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który kieruje projektem.



To pierwszy raz, kiedy technologia tego typu została zastosowana u dzikich ptaków. Kamery testuje na razie 10 młodych bocianów. Gdy tylko rozpoczną swoją wielką podróż – rozpocznie się rejestracja danych. Projekt daje szansę na lepsze zrozumienie strategii migracyjnych, odpoczynków, zagrożeń i relacji społecznych tych fascynujących ptaków.
Projekt jest przykładem udanej współpracy świata nauki i przemysłu. Obok biologów w projekt zaangażowani są inżynierowie nowoczesnych technologii oraz ornitolodzy z Grupy Silesiana. „To model idealny – nauka i praktyka działają razem” – mówi Joachim Siekiera, lider grupy.
Nie bez znaczenia jest także wsparcie firmy EDP – globalnego lidera w dziedzinie energii odnawialnej. – „To nie tylko kwestia finansowania, ale też wspólnej wizji. Zrównoważony rozwój to realna troska o środowisko i naukę” – podkreśla prof. Tryjanowski.
Wyniki projektu mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie także w badaniach innych dużych gatunków ptaków. Na razie jednak – cały świat z zapartym tchem będzie mógł śledzić, jak młode bociany z Opolszczyzny patrzą na świat. Dosłownie.