Blisko 200 interwencji strażaków. Gdzie sprawdzimy aktualne dane o sytuacji hydrologicznej?

IMGW na bieżąco informuje o sytuacji hydrologicznej w kraju. Sprawdzając ich stronę dowiemy się m.in. o aktualnym stanie rzek w kraju jak i w danym regionie.

Stan rzek na południu kraju gwałtownie się podnosi, co jest skutkiem suszy i nagłych opadów deszczu. Najbardziej zagrożone są okolice takich rzek jak Biała Głuchołaska czy Nysa Kłodzka.

W województwie wielkopolskim aktualnie obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia o intensywnym deszczu dla powiatu kępińskiego. Ostrzeżenie 1 stopnia obowiązuje dla powiatu kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i tureckiego.

Minionej nocy (z 14 na 15 września) wielkopolscy strażacy interweniowali 193 razy. Dyżurny KW PSP Poznań potwierdza, że główną przyczyną wzywania strażaków było pompowanie wody. Interwencje były spowodowane również silnym wiatrem i połamanymi drzewami.

Gdzie sprawdzać informacje?

Najbardziej wiarygodnym źródłem, stale inforumującym o aktualnym stanie pogodowym z kraju, jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dzięki regularnym badaniom, na stronie Instytutu możemy na bieżąco sprawdzać zagrożenie powodziowe. Znajdziemy tam mapy stanu rzek, tabele z danymi hydrologicznymi i informacje o aktualnych ostrzeżeniach.

Na mapach informacje o stanie rzek zaznaczone są różnymi kolorami. Niebiski kolor oznacza normalny stan wody. Żółty – ostrzegawczy. Czerwony – stan alarmowy.

Stan wody z dnia 15.09 z godziny 10:30 fot. IMGW

W obecnej sytuacji warto wiedzieć czym różni się stan ostrzegawczy od stanu alarmowego. Ostrzegawczy informuje o możliwości zagrożenia, nie stanowi jednak o bezpośrednim zagrożeniu. Stan alarmowy jest informacją o wysokim zagrożeniu, a jego przekroczenie może powodować podtopienia, a nawet powodzie.

– W Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 160 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 232 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 183 cm, stan ostrzegawczy 160 cm i na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 259 cm, stan ostrzegawczy 250 cm – informuje IMGW.

IMGW uspokaja, że obiekty hydrologicznej w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane.

– zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej, w tym również zbiornik w Jeziorsku. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie – mówi Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego Wojewody Wielkopolskiej Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinet Wojewody.

Czytaj także: Pożar pod Poznaniem. 17 zastępów straży pożarnej ruszyło na pomoc | wpoznaniu.pl

źródło: Hydro IMGW-PIB

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl