Biblioteka Raczyńskich będzie zmodernizowana

Budynek Biblioteki Raczyńskich czeka modernizacja, a jej cenne zasoby konserwacja i digitalizacja. Wartość projektu to ponad 20,6 mln zł, z czego około 14,2 mln to pieniądze z Unii Europejskiej. Prace mają być zakończone w połowie 2021 roku.

Zmiany będą widoczne już od wejścia, przy którym projektuje się przestrzeń wystawienniczą i wirtualny gabinet Edwarda Raczyńskiego, wykorzystujący technikę 3D. W pomieszczeniach na I piętrze pojawią się książki dotyczące sztuki i muzyki, a w zmodernizowanych wnętrzach znajdą się klimatyzowane przestrzenie na działania artystyczne i edukacyjne. Przebudowane zostanie też II piętro, na którym mieszczą się pomieszczenia biurowe. Gmach będzie też dostosowany do swobodnego korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne, m.in. dzięki zamontowaniu podnośników hydraulicznych. Przebudowa obejmie również wykonanie pomieszczeń sanitarnych, instalacji elektrycznych i wentylacji oraz remont klatek schodowych, odświeżenie sztukaterii i wymianę okien.

– Dzięki modernizacji, historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności powróci do spełniania swojej pierwotnej, bibliotecznej funkcji — zgodnie z wolą hrabiego Edwarda Raczyńskiego — zauważa Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich.

Poza modernizacją gmachu przewidziano również ochronę cennych zbiorów bibliotecznych. Do konserwacji, a następnie digitalizacji wytypowano m.in. najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone postępującą destrukcją atlasy od XVI do XIX wieku ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl