Bezinteresownie ratują zwierzęta. Znamy laureatów konkursu „Wielkopolski Przyjaciel Zwierząt”

Ratują psy i koty dając im dach nad głową. Edukują i organizują wydarzenia na rzecz zwierząt – tak działają osoby, które zostały laureatami konkursu „Wielkopolski Przyjaciel Zwierząt”. 

W tym roku do konkursu „Wielkopolski Przyjaciel Zwierząt” zgłoszono 32 kandydatów i kandydatek. Wyróżnione zostały osoby i instytucje, które w Wielkopolsce w sposób szczególny wybijają się działalnością edukacyjną, społeczną i organizacyjną, służącą poprawie dobrostanu i ochronie zwierząt domowych.

– Kiedy rozmawiamy o zwierzętach, przypomina mi się cytat z „Małego Księcia” i sytuacja, w której lis zwraca się do głównego bohatera słowami „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze, za to, co oswoiłeś”. W tym wypadku chodziło o różę, ale pasuje on również do sytuacji oswojonych zwierząt domowych. One straciły pewne swoje umiejętności i są zależne od nas i od tego, czy im pomożemy. Chciałbym, aby naszej inicjatywie towarzyszyła powszechna świadomość, że zwierzęta to nie zabawki. One też odczuwają, mają pozytywne i negatywne emocje. Jeśli chodzi o ich prawa, jesteśmy w miejscu lepszym niż kilka lat wcześniej, ale nadal niewystarczającym. Dlatego Państwa zaangażowanie to dowód wielkiego serca, za które dziękuję – mówił podczas gali wręczenia nagród Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Laureatami konkursu zostali Iwona Kostrzewa-Lewińska (osoba fizyczna) oraz Stowarzyszenie Cztery Łapki. Wyróżnione zostały Paulina Jelińska, Izabella Jaskuła-Sydor oraz Agnieszka Wolska. Laureaci nagród otrzymali nagrody w wysokości 4 tys. zł każdy, a wyróżnione osoby po 2 tys. zł.

– Cieszę się, że udało nam się zainicjować w ubiegłym roku program „Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom”, który spotkał się z bardzo dobry przyjęciem we wszystkich gminach i powiatach województwa wielkopolskiego. Znaleźliśmy środki na to, aby wspomóc bezdomne zwierzęta, które zostały bardzo dobrze wykorzystane. Dlatego właśnie uznaliśmy, że program powinien być kontynuowany. Chcieliśmy też uhonorować osoby, które wyróżniają się na tle innych, działając na rzecz zwierząt, bardzo często kosztem życia prywatnego. Mam nadzieję, że będziecie Państwo wzorem dla innych – powiedział Jacek Bogusławski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Czytaj także- Poznań na „pudle” w rankingu najlepszych miasta do życia | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl