Bez mszy świętej na cmentarzach 1 listopada i bez kolędy w okresie świąt

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki wydał dekret, w którym napisał między innymi, że w tym roku ze względu na pandemię prosi o nieorganizowanie mszy świętych 1 listopada na cmentarzach, oraz że odwołuje wizyty duszpasterskie. 

Doświadczenie trwającej epidemii jest dla nas wszystkich niełatwe. Chcemy przeżywać je w duchu solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są także przyjęte w Archidiecezji Poznańskiej reguły bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym przypominam o dotychczas obowiązujących zasadach oraz przekazuję dodatkowe postanowienia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych działań duszpasterskich — może przeczytać w piśmie skierowanym do duszpasterzy i wiernych.

Arcybiskup napisał, że w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości.

Prosi także duszpasterzy, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach.

Poinformował także o tym, że w tym roku kolędy nie będzie. Zamiast odwiedzin w domach będzie można organizować msze wieczorne dla mieszkańców w mniejszych grupach.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl