Bez dzwonka – jest strajk

Niedzielne rozmowy ostatniej szansy pomiędzy związkowcami a rządem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Od dziś w całej Polsce strajkują nauczyciele. W Poznaniu strajkuje blisko 80% przedszkoli i szkół. 

Dwie oświatowe centralne związkowe odrzuciły propozycje rządu, „Solidarność” zdecydowała się zawrzeć porozumienie — poinformowała reprezentująca rząd w rozmowach z nauczycielami wicepremier Beata Szydło.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych początkowo domagały się 1000 zł brutto podwyżki, następnie zmieniły żądania na 30 proc. podwyżki (w dwóch turach po 15 proc.). Rząd proponował dotychczas, poza paktem społecznym dla oświaty, między innymi podwyżkę o ponad 9 procent od września, skrócenie ścieżki awansu zawodowego i ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości minimum 300 złotych.

Zgodnie z prawem, w przypadku gdy szkoła lub przedszkole jest zamknięte (także w związku ze strajkiem), rodzic dziecka do lat 8 może wziąć na ten czas wolne w pracy oraz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, na czas nauczycielskiego protestu, przygotowały poznańskie instytucje kultury i sportu. Nie wszystkie (także ze względów prawnych) są w stanie zapewnić uczniom opiekę w pełnym wymiarze godzin. Wiele z propozycji jest skierowana do dzieci z opiekunami lub młodzieży, która nie potrzebuje opieki osób trzecich.

W sumie pomoc podczas strajku nauczycieli zaoferowało ponad 20 instytucji kultury. Dla przykładu Galeria Miejska Arsenał wyjątkowo będzie czynna także w poniedziałek. Biblioteka Raczyńskich zdecydowała o zmianie godziny otwarcia wszystkich swoich filii (będą dostępne dla dzieci dużo wcześniej). Bardzo bogatą ofertę przygotował Teatr Polski. Przez cały dzień będą odbywać się tam warsztaty dla dzieci i młodzieży (np. lekcje języka migowego czy savoir-vivre). W poniedziałek, w Teatrze Polskim z dziećmi spotka się również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wiele miejskich instytucji oferuje też możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowały także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Zajęcia będą odbywać się m.in. na pływalni i lodowisku „Chwiałka” czy obiektach sportowych Ośrodka Rataje oraz na stadionie MOS.

Na Uniwersytecie Artystycznym rodzice, którzy nie mają co zrobić z dzieckiem, mogą przyjść z nimi do pracy. Będą dla nich zorganizowane zajęcia pod opieką pracownika uczelni.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl