„Pierwsze Kroki Okiem Taty” to bezpłatny poradnik dla ojców małych dzieci, który został przygotowany oraz wydany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Można go znaleźć na www.rops.poznan.pl, a skorzystać mogą z niego wszystkie osoby – w tym z niepełnosprawnościami, gdyż „Pierwsze Kroki Okiem Taty” zostały przygotowane również w wersji dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Rodzicielstwo wiąże się z wieloma wyzwaniami i często pojawienie się dziecka wprowadza w naszym uporządkowanym życiu wiele zmian. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z tą sytuacja poradzić oraz czerpać wiedzę z jednego, kondensującego wiedzę i wiarygodnego źródła – mówi Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Pierwsze Kroki Okiem Taty” – jak sam tytuł wskazuje – pomagają odnaleźć się w pierwszej fazie rodzicielstwa podczas stawiania tych pierwszych kroków.
Informator skupia się na wielu konkretach i pozwala w nowej roli odnaleźć ojcom. Panowie mogą zadawać sobie pytanie, jak spełnianie się w roli taty wygląda w praktyce? Chcąc uwiarygodnić nasz przekaz zaprosiliśmy do napisania jednego z tekstów Mateusza Sieradzana, znanego w mediach społecznościowych, jako Pan Pielęgniarka. – mówi Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu i dodaje – Natomiast o tym, jak rodzi się więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicami napisał dla nas Adam Stepnowski-Said, poznański psycholog i psychoterapeuta. To naprawdę świetne i bardzo mądre teksty.
I rzeczywiście Pan Pielęgniarka, którego na Facebooku i Instagramie obserwuje już ponad 100 tys. osób prywatnie jest tatą Franka, Stasia, Stefana, Róży i Kazika, a w „Pierwszych Krokach Okiem Taty” dzieli się swoim doświadczeniem. Konkretnie, zwięźle, podając liczne przykłady, odnosząc się do swojego rodzicielstwa, ale też pokazując ojcostwo bez lukrowania.
Zasadniczą cechą serii „Pierwsze Kroki” jest mocny fundament merytoryczny. W związku z tym ponownie zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów w swoich dziedzinach, którzy podzielili się fachową wiedzą w wielu obszarach kluczowych z perspektywy osoby wchodzącej w rodzicielstwo. – dodaje Paulina Stochniałek. Zatem są to teksty o tym, jak tata może zrealizować się pomagając partnerce przed, jak i po porodzie. Ale nie tylko. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in.:
- O czym warto, by tata pamiętał przed narodzinami dziecka?
- Jak buduje się więzi z potomstwem i na czym się one opierają?
- Czym jest zmiana i jak się ją oswaja, kiedy w naszych czterech ścianach pojawia się młody człowiek wywracający wszystko do góry nogami?
- A co z życiem intymnym pary – tak w trakcie ciąży, jak i po porodzie?
- Jakie sprawy urzędowe czekają na załatwienie? Nadanie numeru PESEL, złożenie wniosku o „becikowe”, czy 500+? Tu też służymy poradą.
Oprócz soczystej merytoryki nie zabrakło miejsca na… proste i łatwe w przygotowaniu przepisy kulinarne. Dzięki nim świeżo upieczony tata może łatwo upichcić coś do jedzenia dla swojej partnerki i wspomóc ją w ten sposób w pierwszych dniach po porodzie, kiedy trwa jeszcze połóg i regeneracja organizmu po przeżytym wysiłku.
„Pierwsze Kroki Okiem Taty” to bogactwo wiedzy odpowiadającej na liczne pytania i wspierające obojga rodziców. Poradnik został w całości sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: https://rops.poznan.pl/pierwsze-kroki/pierwsze-kroki-okiem-taty/.
Czytaj także: Rzecznik Praw Dziecka skontroluje poznańskie szkoły. Bo są przyjazne dzieciom LGBT