Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na cykl spacerów tropem najpiękniejszych klatek schodowych w Poznaniu. Przewodnikiem po nich będzie Zbigniew Zachariasik, autor strony „Klatki schodowe warte Poznania” oraz albumu „Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum, Jeżyce, Łazarz”.
Na co dzień dzieli się on zdjęciami poznańskich secesyjnych klatek schodowych i zagląda do miejsc imponujących swoją estetyką. Udowadnia też, że barwne witraże czy ścienne malowidła mogą kryć się nawet w rozpadających się budynkach.
– Wiele lat temu przypadkiem trafiłem do jednej z kamienic przy ulicy Matejki, która wywarła na mnie spore wrażenie. Urosło ono w podziw i zachwyt, by finalnie wywołać chęć rozpoczęcia eksploracji tego, co kryją kamieniczne wnętrza – wyjaśnia przewodnik.
Nietypowy przewodnik po Poznaniu
W zeszłym roku ukazał się album Zbigniewa Zachariasika, który stanowi nieoczywisty przewodnik po Poznaniu. Zaprezentowano w nim niezwykłe klatki schodowe ukryte we wnętrzach budynków znajdujących się w centrum, na Jeżycach i Łazarzu.
W ten sposób autor chciał zachęcić miłośników miasta do własnych poszukiwań unikatowych wnętrz, a przy tym pokazać stolicę Wielkopolski z zupełnie nowej, niewidocznej z ulicy perspektywy.
Mury opowiadają historię
Wnętrza kamienic nie tylko cieszą oko, ale też opowiadają historię miasta. Wiele z nich to ponadstuletnie gmachy, które pamiętają czasy, gdy Poznań znajdował się jeszcze w zaborze pruskim. O dawnych właścicielach przypominają m.in. zachowane gdzieniegdzie napisy na skrzynkach pocztowych.
Jednym z takich zabytkowych gmachów, którego zdjęcia można podziwiać na facebookowym profilu autora, jest m.in. budynek Sądu Rejonowego pochodzący z początku XX wieku. Jego projektantami byli Grutter i Hirt, architekci z Berlina. Zwiedzający zwracają uwagę na reprezentacyjne wnętrze, liczne zdobienia i efektowne witraże, a także kilkukondygnacyjny hol.
Spacery po trzech fyrtlach
Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza teraz na cykl wycieczek prezentujących najpiękniejsze klatki schodowe we wspomnianych dzielnicach. Spotkania poprowadzi Zbigniew Zachariasik.
Terminy poszczególnych spacerów:
- 16 listopada 2024 o godz. 12- Łazarz
Zbiórka: park Wilsona przy pomniku Wilsona (wejście od ul. Głogowskiej).
- 7 grudnia 2024 o godz. 12 – Centrum
Zbiórka: przed Okrąglakiem (narożnik ul. 27 Grudnia i ul. Mielżyńskiego).
- 11 stycznia 2025 o godz. 12 – Jeżyce
Zbiórka: przy wejściu do Concordia Design (ul. Zwierzyniecka 3, w pobliżu Bałtyku).
Liczba uczestników jest ograniczona. Wymagane jest odebranie bezpłatnych wejściówek w Centrum Informacji Kulturalnej dwa tygodnie przed datą planowanego wydarzenia.