Będzie aleja na cześć kobiet

W 104. rocznicę przyznania w Polsce praw wyborczych kobietom w Poznaniu zostanie otwarta Aleja Praw Kobiet.

Otwarcie alei Praw Kobiet jest oficjalnym zakończeniem inwestycji budowy trasy tramwajowej na Naramowice wraz z układem drogowym. Inicjatorkami nazwania ulicy aleją Praw Kobiet oraz wydarzeń towarzyszących jej otwarciu są poznańskie radne: Marta Mazurek, Dominika Król, Maria Lisiecka-Pawełczak, Monika Danelska i Małgorzata Woźniak.

– Wkład kobiet w naszą historię, a także teraźniejszość, jest ogromny i niezwykle cenny. Dlatego dziękuję paniom radnym za tę inicjatywę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się, że kobiety, które ponad 100 lat temu wywalczyły sobie prawa wyborcze w Polsce, zostały w ten sposób docenione w Poznaniu, zyskując swoje miejsce na mapie miasta.

-Proponując nazwanie ulicy aleją Praw Kobiet od początku zakładałyśmy, że nadanie nazwy to świetny pretekst do organizowania wydarzeń edukacyjnych i podnoszących świadomość na temat herstorii, czyli życia i roli kobiet w przeszłości. Dlatego otwarciu alei towarzyszy wiele wydarzeń, które chcemy, aby miały charakter cykliczny – mówi radna Marta Mazurek, jedna z inicjatorek.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00. Od przystanku Jasna Rola do Błażeja, uczestnicy i uczestniczki przejdą w rytm muzyki i kroków poloneza. Po przybyciu na miejsce odbędzie się festyn dla poznanianek i poznaniaków z okazji otwarcia alei. Przewidziane są także atrakcje dla najmłodszych.

Na godzinę 15:00 zaplanowano koncert poznańskiego zespołu Shyness!. Grupa składająca się z czterech dziewczyn powstała w 2019 roku. To jeden z niewielu girlsbandów w Polsce. W jego skład wchodzą: Asia Bielawska, Iwona Skwarek, Iga Krzysik i Julia Pacyńska. W sierpniu 2021 ukazał się ich debiutancki album.

Po koncercie nastąpi symboliczne przesunięcie barykad, a tym samym, oficjalne otwarcie drogi. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Estradą Poznańską oraz Polskim Teatrem Tańca.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl