Będą tu piec chałki i świeży chleb. Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa otwarte

To nowoczesne miejsce, które otworzy drzwi do kariery przyszłym piekarzom i cukiernikom. Przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich przy ul. Warzywnej w zaledwie dziesięć miesięcy powstał zupełnie nowy budynek, w którym tradycja rzemiosła połączy się z nowoczesnymi metodami kształcenia.

Branżowe Centrum Umiejętności zostało otwarte przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich, placówce z ponad 70-letnią tradycją kształcenia młodych adeptów rzemiosła spożywczego, w tym przyszłych piekarzy. Na mocy uchwały Rady Miasta Poznania, z końcem grudnia 2024 roku centrum uzyskało oficjalny status i zostało włączone w struktury ZSPS, poszerzając ofertę edukacyjną szkoły o innowacyjne podejście do nauki zawodu.

Nowy budynek jest już w pełni gotowy. Jest odpowiednio wyposażony w środku i na zewnątrz – zagospodarowany został także teren przed placówką.

– Można stwierdzić, że Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa urosło jak na drożdżach. W mniej niż rok od rozpoczęcia budowy otwieramy budynek zaprojektowany stricte dla tej branży – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Specjaliści od wypieków będą tu mieli bardzo dobre warunki do kształcenia. Postawienie tego centrum to też wyraźny sygnał od Miasta, że stawia na rozwój szkolnictwa branżowego.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak interesującym projekcie, jak budowa centrum kształcenia przyszłych piekarzy – podkreśla Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Nasz wykonawca odpowiedzialny był zarówno za prace projektowe, jak i realizację inwestycji. Szczególną wagę przywiązywaliśmy do ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacja paneli fotowoltaicznych czy budowa zbiornika retencyjnego. Warto też zwrócić uwagę na imponujące tempo prac. Budowa w terenie ruszyła w lutym zeszłego roku, a już pod koniec października uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Dzięki temu mogliśmy przekazać obiekt ekipom odpowiedzialnym za wyposażenie go w sprzęt i meble – dodaje.

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa powstało w odpowiedzi na brak wykwalifikowanej kadry w piekarnictwie, zarówno w produkcji, jak i sprzedaży pieczywa i innych wyrobów. Zapotrzebowanie na zdrową żywność rośnie, a nowa placówka stanie się miejscem praktycznej nauki zawodu piekarza.

Będą szkolenia i praktyczna nauka zawodu

W centrum będą działać pracownie wyposażone do prowadzenia szkoleń przez doświadczonych rzemieślników oraz nauczycieli. To przestrzeń dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności, jak również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę w branży. Miłośnicy piekarstwa będą mogli rozwijać swój warsztat poprzez warsztaty praktyczne. Już teraz zaplanowano, że do połowy 2026 roku przeszkolonych zostanie 200 osób, w tym 60 uczniów, 120 dorosłych oraz 20 nauczycieli kształcenia zawodowego. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w lutym, po zakończeniu ferii zimowych.

piekarz smaruje chałki białkiem
fot. poznan.pl

Budynek Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) stanął przy ul. Warzywnej. Składa się z trzech brył o różnych wysokościach. Na parterze znajduje się pracownia piekarnicza, a wyższe kondygnacje pełnią funkcje administracyjne i szkoleniowe. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez podjazd przy głównym wejściu.

BCU wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami. Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, a ciepło w budynku zapewnia pompa ciepła. Woda deszczowa i roztopowa jest gromadzona w zbiorniku retencyjnym i wykorzystywana do nawadniania roślinności. Teren wokół budynku został zagospodarowany m.in. dzięki nowej drodze dojazdowej od ul. Warzywnej, która pozwoliła zachować drzewa.

Wartością inwestycji jest także jej wyposażenie – w pracowni piekarskiej znalazły się m.in. piece, komora fermentacyjna, dzielarka ciasta czy roboty kuchenne. Całkowity koszt zakupów przekroczył 1 mln zł.

BCU jest jednym z 120 takich ośrodków tworzonych w Polsce, dostępnych zarówno dla mieszkańców Poznania, jak i innych miast. Projekt jest współfinansowany z Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także: Ma 11 zakazów prowadzenia auta! Policja bierze się za piratów drogowych

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl