Banksy w Poznaniu. Takiego wydarzenia jeszcze nie było

30 sierpnia w Poznaniu, w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) przy ul. Głogowskiej 18 otworzy się wystawa poświęcona jednemu z najbardziej tajemniczych i wpływowych artystów naszych czasów – Banksy’emu. Ekspozycja zatytułowana „The Mystery of BANKSY – A Genius Mind” to okazja, by zanurzyć się w świat brytyjskiego artysty, który zrewolucjonizował street art.

Urodzony w Bristolu, Banksy to anonimowy artysta graffiti, którego prace przekraczają granice tradycyjnej sztuki i często stanowią komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Jego dzieła, pełne ironii zdobyły uznanie na całym świecie. Pierwsza wystawa poświęcona Banksy’emu odbyła się w Monachium w marcu 2021 roku, a od tamtej pory odwiedziło ją ponad 1,8 miliona osób w miastach takich jak Wiedeń, Berlin, Hamburg i Sztokholm.

Ekspozycja w Poznaniu

Wystawa „The Mystery of BANKSY – A Genius Mind” w Poznaniu to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki ulicznej. Zaprezentowane zostaną ponad 150 różnych motywów. W tym graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na różnych materiałach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi. Kuratorka Virginia Jean, uznana projektantka i ekspertka w dziedzinie street artu, zadbała o to, by każdy element wystawy był precyzyjnie dobrany i harmonijnie współgrał z resztą ekspozycji.

Producent wystawy, Oliver Forster z COFO Exhibitions podkreśla, że organizacja tak monumentalnej ekspozycji była ogromnym wyzwaniem.

– Chcieliśmy zebrać najbardziej wybitne i efektowne motywy w jednym miejscu. Stworzyć swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – mówi Forster. Wystawa będzie dwujęzyczna (PL/EN) i organizatorzy dostosują ją dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Banksy – artysta, który prowokuje do myślenia

Banksy, mimo że pozostaje anonimowy, jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej sztuki. Jego prace często poruszają tematy społeczne i polityczne, zmuszając widza do refleksji. Artysta na stałe wpisał się w krajobraz miejskiej sztuki. Dzięki temu dociera do szerokiej publiczności, niezależnie od tego, czy zna ona jego twórczość, czy nie.

Wstęp na wystawę jest płatny, jednak dzieci do 6 roku życia mogą wejść bezpłatnie (maksymalnie dwójka dzieci na jednego dorosłego). Dostępne są również bilety ulgowe dla studentów do 26 roku życia, seniorów powyżej 65 roku życia oraz osób z niepełnosprawnością. Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. Orientacyjny czas zwiedzania to około 1,5 godziny.

Bilety w cenie: 69 zł.

Czytaj też: While She Sleeps w Poznaniu. Gwiazdy z Wielkiej Brytanii na 2 koncertach w Polsce

2

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl